Engine Oil FORD TOURNEO

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 62 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
FORD TOURNEO COURIER V769 MPV (N1P) E-Tourneo Courier
2024.12
C0NA
136
(100)
MPV
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) E-Tourneo Custom
2024.08
EKRA(EECA)
218
(160)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) E-Tourneo Custom
2024.08
EJRA(EECA)
136
(100)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) E-Tourneo Custom
2024.08
ELRA(EECA)
286
(210)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) E-Tourneo Custom AWD
2025.12
218
(160)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) E-Tourneo Custom AWD
2025.12
286
(210)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 1.0 EcoBoost PHEV
2020.04
2023.12
996
M1FA
125
(92)
Bus
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.0 EcoBoost
2013.11
2022.12
998
M2GA M2GB
100
(74)
MPV
FORD TOURNEO COURIER B460 MPV 1.0 EcoBoost
2014.02
2023.12
998
SFCA SFCB SFCC SFCD SFCE SFCF
100
(74)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.0 EcoBoost
2018.05
2022.12
999
B3GA
100
(74)
MPV
FORD TOURNEO COURIER V769 MPV (N1P) 1.0 EcoBoost
2023.07
999
B7JA B7JB B7NB
125
(92)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 Box Body/MPV (S 1.5 Plug-in Hybrid
2024.10
1498
DUCC
150
(110)
Box Body/MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 Box Body/MPV (S EcoBoost
2022.05
2024.08
1498
DPBC
114
(84)
Box Body/MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 Box Body/MPV (S EcoBoost
2024.05
1498
DXDE
116
(85)
Box Body/MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 MPV (SK) 1.5 EcoBoost
2022.02
2024.08
1498
DPBC
114
(84)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 MPV (SK) 1.5 EcoBoost
2024.07
1498
DXDE
116
(85)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 MPV (SK) 1.5 Plug-in Hybrid
2024.10
1498
DUCC
150
(110)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.5 EcoBlue
2018.05
2022.12
1499
BEGA
75
(55)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.5 EcoBlue
2018.05
2022.12
1499
ZTGA
120
(88)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.5 EcoBlue
2018.05
2022.12
1499
Z2GA
101
(74)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.5 TDCi
2015.05
2022.12
1499
XVGA XVGB XVGC XXGA
101
(74)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.5 TDCi
2015.05
2022.12
1499
XUGA
75
(55)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.5 TDCi
2016.08
2022.12
1499
XXGA
95
(70)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.5 TDCi
2015.05
2022.12
1499
XWGA XWGB XWGC
120
(88)
MPV
FORD TOURNEO COURIER B460 MPV 1.5 EcoBlue
2018.04
2023.12
1499
XVCE XVCF XXCA XXCB XXCC
100
(74)
MPV
FORD TOURNEO COURIER B460 MPV 1.5 TDCi
2015.05
2023.12
1499
XVCA XVCB XVCC XVCD
95
(70)
MPV
FORD TOURNEO COURIER B460 MPV 1.5 TDCi
2014.02
2023.12
1499
UGCA UGCB XUCC XUCD XUCE XUCF XUCG XWCA XWCB
75
(55)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.6 TDCi
2013.09
2022.12
1560
UBGA
75
(55)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.6 TDCi
2013.09
2022.12
1560
T1GA
115
(85)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.6 TDCi
2013.09
2022.12
1560
TZGA TZGB
95
(70)
MPV
FORD TOURNEO COURIER B460 MPV 1.6 TDCi
2014.02
2023.12
1560
T3CA T3CB T3CC
95
(70)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V408 MPV 1.6 EcoBoost
2013.11
2022.12
1596
JQGA
150
(110)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT 1.8 TDCi
2002.06
2013.12
1753
HCPA HCPB HCPC HCPD P9PA P9PB P9PC P9PD R3PA RWPE RWPF
90
(66)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT 1.8 TDCi
2006.08
2013.12
1753
RWPA RWPB RWPC RWPD
110
(81)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT 1.8 TDCi /TDDi /DI
2002.06
2013.12
1753
BHPA P7PA P7PB R2PA
75
(55)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT 1.8 16V
2002.06
2013.12
1796
EYPA EYPB EYPC EYPD
116
(85)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 Box Body/MPV (S EcoBlue
2022.05
1968
ENUF(DXRD)
102
(75)
Box Body/MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 Box Body/MPV (S EcoBlue
2022.05
1968
ENUK(DTRF)
75
(55)
Box Body/MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 Box Body/MPV (S EcoBlue
2022.05
1968
ENK6(DXRA)
122
(90)
Box Body/MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 Box Body/MPV (S EcoBlue 4WD
2022.05
1968
ENK6(DXRA)
122
(90)
Box Body/MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 MPV (SK) 2.0 EcoBlue
2022.02
1968
ENUF(DTRE) ENUF(DXRD)
102
(75)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 MPV (SK) 2.0 EcoBlue
2022.02
1968
ENK6(DTRC) ENK6(DXRA)
122
(90)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 MPV (SK) 2.0 EcoBlue
2022.02
1968
ENUK(DTRF)
75
(55)
MPV
FORD TOURNEO CONNECT / GRAND TOURNEO CONNECT V761 MPV (SK) 2.0 EcoBlue 4WD
2022.02
1968
ENK6(DTRC) ENK6(DXRA)
122
(90)
MPV
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue
2015.12
2023.12
1995
BKFA BKFB YMF6 YMFA YMFB YMFS
130
(96)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue
2015.12
2023.12
1995
BJFA BJFB YLF6 YLFA YLFB YLFS
105
(77)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue
2015.12
2023.12
1995
BLFA BLFB YNF6 YNFA YNFB YNFS
170
(125)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue
2019.05
2023.12
1995
BCFA BCFB
185
(136)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue
2022.01
2023.12
1995
P0FA
150
(110)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV
2022.01
2023.12
1995
P0FB
150
(110)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV
2019.05
2023.12
1995
BKFC BKFD
130
(96)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV
2019.05
2023.12
1995
BCFC BCFD
185
(136)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) 2.0 EcoBlue
2023.12
1996
BJFA(ENBJ)
136
(100)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) 2.0 EcoBlue
2023.12
1996
BKFB(ENBK)
150
(110)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) 2.0 EcoBlue
2023.12
1996
BCFA(DZJE)
110
(81)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) 2.0 EcoBlue
2023.12
1996
BKFA(DZJA)
170
(125)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) 2.0 EcoBlue AWD
2023.12
1996
BKAA(DZJA)
170
(125)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) 2.0 EcoBlue AWD
2023.12
1996
BJAA(ENBJ)
136
(100)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi
2012.09
2015.12
2198
CVFF
155
(114)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi
2012.09
2015.12
2198
DRF4 DRFF DRFG
100
(74)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi
2012.09
2015.12
2198
CYF4 CYFF
125
(92)
Bus
FORD TOURNEO CUSTOM V710 Bus (NXN) 2.5 Duratec Plug-in-Hybrid
2024.04
2488
BGFA
232
(171)
Bus
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Ford Tourneo
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W20 4l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 4
OEM spec FORD WSS-M2C948 B
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.13
30.11 £ 70.60 £
(9.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.13 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W20 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 1
OEM spec FORD WSS-M2C948 B
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.08
15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C947 B1 JAGUAR 03.5006 LAND ROVER 03.5006 CHRYSLER MS-12145 MB 229.72 FORD M2C962 A1 FIAT 9.55535 GSX OPEL OV0401547-A20 FORD M2C947 A VOLVO RBS0-2AE JAGUAR 51.5122 FORD M2C954 A1 VWC 53057 LAND ROVER 51.5122 MB 229.71 BMW LL-17 FE+
API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Product line TITAN
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC F ECO

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 5
OEM spec LAND ROVER 03.5004 FORD WSS-M2C948 B JAGUAR 03.5004
API SN
ACEA C5
Product line Special TEC F ECO
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.52
104.60 £
(25.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W20 5l M-SUP synthetic

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 5
OEM spec FORD WSS-M2C948 B
API SN
Product line M-SUP
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.78
68.98 £
(16.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W20 5l SPECIFIC

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 5
OEM spec FORD WSS-M2C948 B JAGUAR 03.5004
API SN
ACEA C5
Product line SPECIFIC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.16
92.63 £
(22.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W20 1l SPECIFIC

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 1
OEM spec FORD WSS-M2C948 B JAGUAR 03.5004
API SN
ACEA C5
Product line SPECIFIC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.82
20.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 1l ULTRA FORCE

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 1
OEM spec MB 229.71 BMW LL-17 FE+
API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Product line ULTRA FORCE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.08
14.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.71 BMW LL-17 FE+
API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Product line ULTRA FORCE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.32
56.10 £
(16.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 5l SYNPOWER

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 5
OEM spec FORD WSS-M2C948 B
API SN
ACEA A1 B1
Product line SYNPOWER
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.38
89.48 £
(21.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 1l SYNPOWER

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 1
OEM spec FORD WSS-M2C948 B
API SN
ACEA A1 B1
Product line SYNPOWER
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.09
10.91 £ 23.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.09 £

RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l USVO

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 4
OEM spec TOYOTA CHRYSLER MS-6395 FORD M2C930 A FORD M2C925 A FORD M2C925 B LAND ROVER 03.5004 FORD M2C930 B HONDA HTO-6 FIAT 9.55535 CR1 FORD WSS-M2C948 B JAGUAR 03.5004
ACEA A5 B5
Product line USVO
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.68
112.23 £
(33.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Engine Oil : FORD TOURNEO – the foundation of your engine’s performance

Engine oil is one of the most important elements affecting the operation and lifespan of the power unit. Its primary functions include lubricating the moving parts of the engine, reducing friction, cooling, and protecting against corrosion. It should also be noted that engine oil helps maintain the cleanliness of the engine’s interior by preventing the build-up of contaminants. Choosing the right engine oil is crucial – not only for performance, but also for the safe operation of the engine. It is worth remembering that engine oil for: FORD TOURNEO should be selected in accordance with the vehicle manufacturer’s recommendations, and its regular replacement is essential for the proper operation of the car.

Types of engine oil – mineral, semi-synthetic and synthetic

Three main types of engine oil are available on the market: mineral, semi-synthetic (semi-synthetic) and synthetic oils. Each of them has its own unique properties and applications.

Mineral oils are produced from crude oil and are characterised by the highest density. As a result, they provide sealing properties, making them an ideal choice for older engines and vehicles with high mileage. They are less resistant to high temperatures, which means they are not suitable for modern, high-performance power units.

Semi-synthetic oils (semi-synthetic) represent a compromise between mineral and synthetic oils. They combine the features of both types, offering better thermal stability than mineral oils while remaining more affordable than fully synthetic oils. They are a good choice for vehicles with moderate mileage and older engine designs.

Synthetic oils are produced through advanced chemical processes, which gives them the highest thermal stability and resistance to degradation. They are designed for modern engines operating under demanding conditions, such as high temperatures or heavy loads. Synthetic oils help reduce fuel consumption, protect against deposits, and ensure optimal lubrication across a wide range of temperatures.

: FORD TOURNEO Long-life engine oil – extended engine protection

Long-life oils are distinguished by a special formulation that allows extended intervals between oil changes. Thanks to advanced additive packages, oils of this type retain their properties for a longer period, even under demanding operating conditions. Long-life oils are particularly recommended for modern vehicles equipped with systems that monitor oil condition and adjust service intervals according to the actual operating conditions of the engine.

However, it is important to remember that long-life oils require special attention. Their use should always follow the vehicle manufacturer’s recommendations, and regular monitoring of the oil level in: FORD TOURNEO is essential. Although these oils allow less frequent visits to the workshop, specialists often recommend replacing them more frequently than the system indicates, especially in cases of intensive use or driving in demanding conditions such as urban traffic congestion or high temperatures.

Engine oil classifications – what do the markings on the label mean?

When choosing engine oil for: FORD TOURNEO, it is worth paying attention to its classification. The most commonly used designations are the SAE, API and ACEA standards.

SAE standard defines the viscosity of the oil at different temperatures. For example, the designation 5W40 indicates that the oil maintains its properties in temperatures ranging from -30°C (winter viscosity “5W”) to +35°C (summer viscosity “40”).

API standard divides oils into two groups: those intended for petrol engines (designation “S”) and diesel engines (designation “C”). Subsequent letters, such as “SL” or “CF”, indicate the quality class – the further the letter in the alphabet, the higher the oil quality.

ACEA standard is mainly used in Europe and takes into account vehicle manufacturer specifications. Designations such as A3/B4 or C3 indicate whether the oil is intended for petrol engines, diesel engines, or vehicles equipped with particulate filters (DPF/FAP).

It is also worth knowing that many car manufacturers apply their own quality standards, such as VW 505.00, Renault RN17 or BMW LL01. It is advisable to check whether the selected oil meets the requirements specified by the manufacturer of your vehicle. How often should engine oil be changed in: FORD TOURNEO?

Regular oil changes are essential for proper vehicle operation. Recommendations regarding oil change intervals can be found in the vehicle’s owner manual. However, specialists often recommend more frequent changes, particularly in cases of intensive use, driving in demanding conditions (for example in urban traffic where the engine often runs at idle), or in vehicles powered by LPG. The condition of engine oil also depends on driving style. Drivers who prefer dynamic driving should check the oil level and quality more frequently, as the engine operates at higher temperatures, which accelerates oil degradation. Remember that operating the engine for too long with worn oil can lead to serious engine damage.

Where to buy engine oil for: FORD TOURNEO? Choose a trusted source

Buying engine oil should be a considered decision – it is worth choosing products from reputable manufacturers and purchasing them from trusted sources. Our IC24.UK offers a wide range of engine oils for: FORD TOURNEO that meet the highest quality standards. You will find products from brands such as Motul, Mobil, Valvoline, Castrol, Fuchs and Liqui Moly, trusted by drivers around the world. By purchasing engine oil for: FORD TOURNEO at IC24.UK, you can be confident that you are receiving a genuine product tailored to the needs of your vehicle. In addition, you can benefit from professional advice to help you choose the right oil for: FORD TOURNEO.