Engine Parts INFINITI QX80

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
INFINITI QX80 5.6 AWD
2013.09
5552
VK56VD
405
(298)
SUV
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Infiniti Qx80

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec DEXOS1 GEN3 DEXOS1 GEN2
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C913 B FORD M2C913 C FORD M2C913 D FORD M2C913 A VWC 53036
API SP ILSAC GF-6
ACEA A5 B5
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C913 B FORD M2C913 C FORD M2C913 D FORD M2C913 A VWC 53036
API SP ILSAC GF-6
ACEA A5 B5
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
API SL CF
Product line MoS2 Leichtlauf Super
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA

Engine Code VK56VD
Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec KIA HYUNDAI TOYOTA HONDA MITSUBISHI FORD M2C946 A ISUZU CHRYSLER MS-6395 SUBARU MAZDA NISSAN GM 6094M
API SN ILSAC GF-5
Product line Special TEC AA
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00
API SL CF
ACEA A3 B3
Product line Super Leichtlauf
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Special TEC V

Name Engine oil
Viscosity 0W30
Capacity [l] 5
OEM spec VOLVO 95200377
ACEA B7 A7
Product line Special TEC V
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
129.88
108.23 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 1l Special TEC V

Name Engine oil
Viscosity 0W30
Capacity [l] 1
OEM spec VOLVO 95200377
ACEA B7 A7
Product line Special TEC V
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.08
23.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 VW 502.00 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 228.31 VW 505.01 FIAT 9.55535 H2 FIAT 9.55535 M2
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Product line TopTec 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.90 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l TopTec 4100

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 VW 502.00 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 228.31 VW 505.01 FIAT 9.55535 H2 FIAT 9.55535 M2
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Product line TopTec 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.73
13.94 £ 27.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.73 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 VW 502.00 BMW LL-04 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 FIAT 9.55535 H2 FIAT 9.55535 M2
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Product line TopTec 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.25 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 5
OEM spec OPEL OV0401547-D30 OPEL OV0401547-G30 VW 501.01 VW 505.00 VW 502.00 VW 500.00 VW 503.01 BMW LL-04 MB 229.31 VW 505.01 VW 504.00 VW 507.00 MB 229.51 VW 503.00 VW 506.00 VW 506.01 PORSCHE C30 FIAT 9.55535 S1 MB 229.52 HAVAL BMW LL-01 model up to END 2018 BMW LL-01 FE model up to END 2018 FIAT 9.55535 S3
API SQ
ACEA C3
Product line TopTec 4200
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £

Engine for: INFINITI QX80 – the heart of your car

The engine is the most important component of every vehicle – it is responsible for generating power and ensuring proper performance. The correct operation of the power unit affects not only driving comfort but also running costs. Unfortunately, even the best engines may eventually require attention, especially if one of their components becomes worn. Instead of the costly replacement of the entire unit, it is often enough to replace a specific part to restore full functionality.

At IC24.UK you will find a wide range of parts related to the powertrain system. Whether you need a new turbocharger, EGR valve, dual mass flywheel, intercooler, sensors or glow plugs – in the category “Engine for: INFINITI QX80” we have gathered everything required for fast and effective repairs.

Engine components for: INFINITI QX80 available in our range

At IC24.UK you will find most of the key components responsible for the proper operation of the engine. All available products are matched to the specific vehicle model – giving you confidence in compatibility and straightforward installation.

Our range includes, among others:

  • turbochargers and intake system components,
  • EGR valves and exhaust gas recirculation system parts,
  • dual mass flywheels and clutch kits,
  • glow plugs and engine sensors,
  • gaskets, timing belts and tensioners,
  • mass air flow sensors, intercoolers and other components.

All parts come from reputable manufacturers and meet the highest quality standards – allowing you to restore the engine performance in your INFINITI QX80 without unnecessary risk.

How to recognise that the engine in your INFINITI QX80 requires attention?

Symptoms of engine problems are not always obvious, but it is worth knowing the most common ones so you can react in time and avoid costly repairs. Early warning signs include loss of power, uneven idling, difficulty starting the vehicle, or increased fuel consumption. Another clear sign may be smoke from the exhaust pipe – black, white or blue smoke may indicate specific problems, for example with the turbocharger or the head gasket.

It is also worth paying attention to unusual engine noises – knocking, rattling or metallic grinding usually means that something is wrong. A fault in one component can affect the entire system, which is why quick diagnosis and replacement of the defective part are so important. This will help you avoid more serious failures and maintain the full performance of your INFINITI QX80.

How to maintain the engine in your INFINITI QX80 so it lasts for years?

A well-maintained engine guarantees not only performance but also efficiency and peace of mind in everyday use. The foundation is regular replacement of engine oil and filters – not only according to the manufacturer’s recommendations, but also depending on driving style. It is also worth remembering to monitor the level of operating fluids, the condition of belts and the tension of the timing system.

Cleaning the intake system and regularly checking components such as the EGR valve, turbocharger or temperature sensors can help prevent many issues. Good driving habits also play an important role – such as avoiding long periods of low-rev driving in diesel engines or not switching off the engine immediately after driving under heavy load. By taking care of the engine in your INFINITI QX80, you are investing in reliable operation for years to come.

Trusted engine parts for: INFINITI QX80 – order at IC24.UK

Looking for reliable parts to repair the engine in your INFINITI QX80? At IC24.UK you will find everything you need to resolve faults quickly and effectively. We offer only products from reputable manufacturers that guarantee full compatibility and safe operation.

Thanks to our intuitive search system, you can select only the parts that match your vehicle – without the risk of ordering the wrong component. Combined with fast delivery, transparent return policies and professional customer support, shopping with us is convenient and hassle-free. Don’t wait until a minor issue turns into a serious problem – take care of your INFINITI QX80 engine today and choose proven solutions from IC24.UK.