Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
Application type
Engine Oils
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.85 £
132.28
110.23 £
(26.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
73.91
61.59 £ 117.42 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.91 £
60.07
50.06 £ 113.14 £
(12.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
60.07 £
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 0W20 5L
API SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
133.24
111.03 £
(26.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
109.20
91.00 £
(21.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
71.35
59.46 £ 112.66 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
71.35 £
previous
2 of 2