Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
OEM spec
Base technology
Offer
Engine Oils
ORLEN
Engine Oil 5W30 1l MaxExpert synthetic
API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
13.74
11.45 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 10W40 1l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
7.72
6.43 £ 14.16 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
7.72 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
30.35 £
SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
8.52
7.10 £ 15.64 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.52 £
Sports oils
Performance
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE QUAD ATV 4l 4T bio-degradable packaging, API SN JASO MA-2 synthetic
API SN
ACEA A3 B3
Intended use Quad
Base technology synthetic
65.56
54.63 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£