Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
ACEA
Intended use
Base technology
Engine Oils
MOBIL
Engine Oil 0W40 0,946l Mobil 1 Supercar
Intended use Passenger cars
29.08
24.23 £
(30.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOPAR
Engine Oil 5W20 0,946l MaxPro mineral
ACEA B1
Intended use Passenger cars
Base technology Mineral
16.08
13.40 £
(17.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOPAR
Engine Oil 0W20 0,946l MaxPro
API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
19.18
15.98 £
(20.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PENNZOIL
Engine Oil 550036541
API SP SN
Intended use Passenger cars
27.22
22.68 £
(28.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOPAR
Engine Oil 5W30 0,946l MaxPro
API SP ILSAC GF-6A
16.08
13.40 £
(17.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W40 0,946l Shell Rotella
API SN CJ-4 CK-4
Intended use Passenger cars
31.54
26.28 £
(33.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOPAR
Engine Oil 10W30 0,946l MaxPro
Intended use Passenger cars
17.32
14.43 £
(18.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
16.01
13.34 £ 19.80 £
(16.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
16.01 £