Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.04 £

SHELL
Engine Oil 5W20 5l Helix

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
67.51
56.26 £ 126.66 £
(13.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 67.51 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
108.82
90.68 £
(21.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 1l Quartz INEO

0W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
14.50
12.08 £ 23.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.50 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
113.46
94.55 £
(22.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 29 of 29