Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 10W40

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

CASTROL
4T engine oil 10W40 CASTROL Power 1 Ultimate 4l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic

10W40 4l

API SP
Intended use Motorcycles Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.82
45.68 £ 74.58 £
(13.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.82 £
Motorcycle

CASTROL
4T engine oil 10W40 CASTROL Power 1 Ultimate 1l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic

10W40 1l

API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.66
13.05 £ 19.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.66 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY Race 1l 4T, API SN; SN+ JASO MA-2 synthetic

10W40 1l

API SN SN+
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.61
18.01 £ 31.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.61 £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W40 MOTUL 7100 4l 4T ester, API SN synthetic

10W40 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.96
80.80 £
(24.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W40 MOTUL 300V Factory Line 1l 4T ester >JASO MA2 synthetic

10W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.46
12.88 £ 38.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.46 £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W40 MOTUL 300V Factory Line 4l 4T ester >JASO MA2 synthetic

10W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.96
48.30 £ 144.12 £
(14.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.96 £
Motorcycle

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 300V Racing/Off Road synthetic

10W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.62
14.68 £ 30.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.37 £
Motorcycle

MOTUL
Engine Oil 10W40 4l 300V Racing/Off Road synthetic

10W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.88
55.73 £ 113.08 £
(16.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.88 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W40 SILKOLENE PRO 4 1l 4T ester, API SN JASO MA-2 synthetic

10W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.72
16.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W40 SILKOLENE PRO 4 4l 4T bio-degradable packaging, API SN JASO MA-2 synthetic

10W40 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil 10W40 VALVOLINE SYNPOWER 1l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

10W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.58
8.82 £ 15.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.58 £
Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil 10W40 VALVOLINE SYNPOWER 4l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

10W40 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.20
34.33 £ 56.50 £
(10.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.20 £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 10W40 2l 300V COMP synthetic

10W40 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.08
63.40 £
(38.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.05
29.21 £ 52.78 £
(8.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.05 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CF CH-4 CI-4
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.95
34.96 £ 52.44 £
(10.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.95 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 1l Helix synthetic

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.72
6.43 £ 14.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.72 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY Race 4l 4T, API SN; SN+ JASO MA-2 synthetic

10W40 4l

API SN SN+
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.77
59.81 £ 112.54 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.77 £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W40 MOTUL NGEN 7 1l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic

10W40 1l

API SP
Intended use Motorcycles Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.25
13.54 £ 29.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.36 £
Motorcycle

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 7100 synthetic

10W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
204.76
170.63 £ 346.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 179.33 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W40 SILKOLENE COMP 4 1l 4T enriched with esters, API SN JASO MA-2 synthetic

10W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
9 pcs.
16.20
13.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £