Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Product line

Intended use

Application type

Base technology

Oils engine 10W40

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W40 MOTUL 5100 1l 4T enriched with esters, API SM Semi-synthetic

10W40 1l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.98
16.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W40 MOTUL 5100 4l 4T enriched with esters, API SM Semi-synthetic

10W40 4l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.68
56.40 £
(16.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 5100 semi-synthetic

10W40 1l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
129.01
107.51 £ 239.74 £
(1548.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 124.01 £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W40 MOTUL Scooter Expert 1l 4T, API SM; SP JASO MA Semi-synthetic

10W40 1l

API SP SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.74
17.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

REVLINE MOTO
4T engine oil 10W40 REVLINE ULTRA MOTO 1l 4T, API SM JASO MA-2 Semi-synthetic

10W40 1l

API SM
Intended use Motorcycles Quad
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.53
5.44 £ 9.84 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.53 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 1l ALL CLIMATE

10W40 1l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.66
11.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l MAXLIFE

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 5l MAXLIFE

10W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 63.82 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 1l MAXLIFE

10W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.27
6.89 £ 13.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.27 £
Motorcycle

REVLINE MOTO
4T engine oil 10W40 REVLINE ULTRA MOTO 4l 4T, API SM JASO MA-2 Semi-synthetic

10W40 4l

API SM
Intended use Motorcycles Quad
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.29
21.91 £ 35.74 £
(6.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.29 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 1l MaxExpert

10W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.04
9.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SHELL
4T engine oil 10W40 SHELL ADVANCE AX7 4l 4T, API SM JASO MA-2 Semi-synthetic

10W40 4l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
72.12
60.10 £
(18.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4l MaxExpert

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £