Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Application type
Oils engine 20W50
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 20W50 CASTROL Power 1 4l 4T, API SN JASO MA-2 Mineral
API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
52.14
43.45 £
(13.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
ELF
4T engine oil 20W50 ELF Moto 4 Cruise 4l 4T, API SH JASO MA-2 Mineral
API SH
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
51.96
43.30 £
(12.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
MOTUL
4T engine oil 20W50 MOTUL 7100 4l 4T ester, API SN synthetic
API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
131.26
109.38 £
(32.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
MOTUL
4T engine oil 20W50 MOTUL 3000 4l 4T, API SJ JASO MA-2 Mineral
API SJ
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
33.25
27.71 £ 65.62 £
(8.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
33.25 £
Motorcycle
LIQUI MOLY
4T engine oil 20W50 LIQUI MOLY Street 4l 4T, API SL JASO MA-2 Mineral
API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE COMP 4 4l 4T bio-degradable packaging; enriched with esters, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic
API SN
Intended use Motorcycles Quad
Base technology Semi-synthetic
67.60
56.33 £
(16.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE Super 4 4l 4T bio-degradable packaging, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic
API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
60.52
50.43 £
(15.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE V-Twin 4l 4T bio-degradable packaging; recommended for cruisers with large V-twin engines, API CH-4; SJ JASO MA-2 Mineral
API CH-4 SJ
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
61.08
50.90 £
(15.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE Silkolube 4l 4T recommended for classic and historical motorbikes, API SF Mineral
API SF
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
66.24
55.20 £
(16.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£