Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Oils engine 5W40

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

CASTROL
4T engine oil 5W40 CASTROL Power 1 Ultimate 1l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.02
13.35 £ 21.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.02 £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 5W40 ELF Scooter 4 Maxi City 1l 4T, API SL synthetic

5W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.22
11.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Factory Line 4l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.04
140.03 £
(42.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil 5W40 VALVOLINE SYNPOWER 1l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.18
15.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

CASTROL
4T engine oil 5W40 CASTROL Power 1 Scooter 1l 4T, API SL JASO MB synthetic

5W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.52
15.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Factory Line 1l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.00
37.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 5W40 LIQUI MOLY Street race 4l 4T synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.90
86.58 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Off Road 4l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.80
109.00 £
(32.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 1l 4T ester, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.72
16.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE Scoot Sport 1l 4T, API SM; SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SM SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.08
15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 PLUS 4l 4T bio-degradable packaging; ester, API SL JASO MA-2 synthetic

5W40 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.74
79.78 £
(23.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Off Road 1l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 5W40 LIQUI MOLY Street race 1l 4T synthetic

5W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
30.72
25.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 PLUS 1l 4T ester, API SL JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
4 pcs.
25.62
21.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 4l 4T bio-degradable packaging; ester, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
2 pcs.
73.96
61.63 £
(18.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE QUAD ATV 4l 4T bio-degradable packaging, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B3
Intended use Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
2 pcs.
65.56
54.63 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £