Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Oils engine 5W40
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.38 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.97 £
Bestsellers
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.64 £
Bestsellers
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.72 £
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.02 £
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.48 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£