Filters


Availability


Price



Manufacturer

Size

Application type

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

MOTUL
Air filter oil MOTUL AIR FILTER SPRAY 0,4l for greasing for foam/sponge filters

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.65
5.54 £ 12.78 £
(16.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.65 £
Motorcycle

SILKOLENE
Air filter oil SILKOLENE FOAM FILTER OIL 0,5l for greasing for foam/sponge filters

0.5l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.96
13.30 £
(31.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Brake system grease, to brake caliper guides / to brake cylinder / to brake pistons (calipers) CRC BRAKLUBE PRO 250ML

Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers) to brake caliper guides
Application - advantages corrosion protection
Capacity [ml] 250
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.80
6.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Brake system grease copper, for clamps / for joke CRC COPPER PASTE PRO 250

Name Grease
Kind copper
Intended use (parts, components) for clamps for joke
Capacity [ml] 250
Application type spray
Colour Copper
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.80
6.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
Brake system grease copper, for clamps / for joke 090301

Name Grease
Kind copper
Intended use (parts, components) for clamps for joke
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour Copper
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.90
9.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

CASTROL
Chain grease CASTROL CHAIN SPRAY 0,4l for greasing synthetic

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAIN SPRAY
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.18
10.15 £ 16.54 £
(30.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.18 £
Motorcycle

ELF
Chain grease ELF MOTO CHAIN LUB 0,4l for greasing

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line MOTO CHAIN LUB
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.96
13.30 £ 19.30 £
(39.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.96 £
Motorcycle

MOTUL
Brake system cleaning agent MOTUL BREAKE CLEAN 0,4l for cleaning

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.87
4.89 £ 13.00 £
(14.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.87 £
Motorcycle

MOTUL
Chain grease MOTUL CHAIN PASTE 0,15l for greasing

Name Chain grease
Capacity [l] 0.15
Product line CHAIN PASTE
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.28
9.40 £
(75.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Chain grease MOTUL CHAINLUBE FL 0,4l for greasing

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAINLUBE FL
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.84
9.03 £ 19.98 £
(27.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.84 £
Motorcycle

MOTUL
Chain grease MOTUL CHAINLUBE OFF ROAD 0,4l for greasing

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAINLUBE OFF ROAD
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.34
11.95 £ 17.64 £
(35.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.34 £
Motorcycle

MOTUL
Chain grease MOTUL CHAINLUBE ROAD 0,4l for greasing

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
ACEA C2
Product line CHAINLUBE ROAD
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.19
10.16 £ 17.46 £
(30.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.19 £
Motorcycle

MOTUL
Chain grease MOTUL CHAINLUBE ROAD C2+ 0,4l for greasing

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAINLUBE ROAD C2+
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.02
7.52 £ 13.32 £
(22.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.02 £

SILKOLENE
Chain wash SILKOLENE BRAKE & CHAIN CLEANER 0,5l for cleaning for brakes and chain

Name Chain wash
Capacity [l] 0.5
Product line BRAKE & CHAIN CLEANER
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.72
11.43 £
(27.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Chain grease SILKOLENE CHAINLUBE 0,5l for greasing Semi-synthetic

Name Chain grease
Capacity [l] 0.5
Product line CHAINLUBE
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.64
13.03 £
(31.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Chain grease SILKOLENE PRO CHAIN 0,5l for greasing synthetic

Name Chain grease
Capacity [l] 0.5
Product line PRO CHAIN
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.74
13.95 £
(33.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Chain grease SILKOLENE TITANIUM DRY LUBE 0,5l PTFE strengthened

Name Chain grease
Capacity [l] 0.5
Product line TITANIUM DRY LUBE
Intended use Passenger cars Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.36
13.63 £
(32.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Chain lubricant 12x0,4l CHAINLUBE ROAD C2+

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
ACEA C2+
Product line CHAINLUBE ROAD C2+
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.89
98.24 £ 159.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 103.70 £

MOTIP
Paint alu-zinc gloss spray 0,4l

Name Paint
Type alu-zinc
Kind gloss
Capacity [l] 0,4
Packaging Spray
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.58
10.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
GP grease reduces friction 500ml 090203

Name GP grease
Application metal parts drawer slides hinges door limiter
Intended use reduces friction
Capacity [ml] 500
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.06
8.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Chain lubricant 0,15l PRO CHAIN synthetic

Name Chain grease
Capacity [l] 0.15
Product line PRO CHAIN
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.24
4.37 £ 7.96 £
(34.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.24 £

MOTIP
Silicone corrosion protection 500ml 090107

Name Silicone
Application gaskets rubber elements metal elements
Intended use corrosion protection
Capacity [ml] 500
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.86
7.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
Ceramic grease for conservation 500ml 090307

Name Ceramic grease
Application brake system with ABS, ESP and ASR
Intended use for conservation
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour White
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.10
11.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY Race 0,4l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line Race
Intended use Motorcycles
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.40
22.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Anti-corrosion agent MOTUL E.Z. LUBE 0,4l środki zabezpieczające

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.64
14.70 £
(44.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY CHAINLUBE 0,4l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAINLUBE
Intended use Passenger cars Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.16
16.80 £ 23.38 £
(50.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.16 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY CHAINLUBE 0,25l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.25
Product line CHAINLUBE
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.30
11.92 £ 16.90 £
(57.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.30 £

MOTIP
High-adhesion grease corrosion protection 500ml 090204

Name High-adhesion grease
Application drawer slides hinges metal elements
Intended use corrosion protection
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour White
Add to cart
(0)
8 pcs.
10.02
8.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY OFF ROAD 0,4l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line OFF ROAD
Intended use Motorcycles
Application type spray
Add to cart
(0)
8 pcs.
19.92
16.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.