Parts & Accessories Catalogue
SEALEY
Set of tools 8 pcs 1/2; 1/4; 3/4; 3/8" SEA AK5900
Market / application Professional
Set Yes
Name Set of tools
Wrench / tool type reduction/s
Socket / drive [inch] 3/8 1/2 1/4 3/4
Number of tools [pcs] 8
42.37
35.31 £ 55.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.37 £
MAPA
Protective gloves, working nitrile 100 pcs MAPA 967/8
Name Protective gloves
Model MAPA 967
Size M 8
Type nitrile
Intended use work in industry work in car garages for working with food for working in laboratory
Properties mechanical durability skilfulness flexibility does not contain silicone
Industry mechanical laboratory food
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Blue
Durability EN 420:2003+A1:2009 EN 374-5:2016 EN 374-1: 2016 CAT III
Coating material nitrile
Padding material nitryl
Thickness [mm] 0.08
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
14.04
11.70 £ 16.84 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.04 £
BOSCH
Sword-blade - metal - 25 pcs 2 608 657 937
Market / application Professional
Set Yes
Name Sword-blade
Intended use (material) metal
Material BIM
Application - devices for blade saw
107.62
89.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ATE
Devices for working fluids and fuels 03.9302-3005.4
Category Devices for working fluids and fuels
Name Devices for working fluids and fuels
Set Yes
Model FB 30
Application (Activity) for bleeding the system for replacement
Intended use (parts, components) for brake system
Intended use (material) brake fluid
Capacity [l] 30
Serviced vehicle passenger cars commercial vehicles
878.09
731.74 £ 1 863.18 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
859.88 £
SEALEY
Thread Insert SEA TRM8R
Market / application Professional
Name Threaded insert
Set Yes
Application (Activity) for thread repair
12.44
10.37 £ 15.36 £
(0.83 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.44 £
TOPTUL
Set of tools 6 pcs GAAE0610
Market / application Professional
Set Yes
Set type homogenous
Name Set of tools
Wrench / tool type TORX screwdriver(s)
Profile TORX
Number of tools [pcs] 6
Socket TORX/E-TORX size T20 T30 T10 T15 T40 T25
Size T40 T30 T25 T20 T15 T10
19.61
16.34 £ 28.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
19.61 £
MARK-MOTO
Mounting Tool Set, crankshaft seal/pilot bearing 0XWAR0522
Set Yes
Name Device
Intended use (parts, components) for crankshaft for oil seals
Intended use (for work) for fitting
Fitting position Rear
Engine capacity [l] 3.0
74.82
62.35 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAMMOOTH
Cover, wheels Black 15" set 4pcs MMT A112 2045B 15"
Rim diameter [inch] 15
Colour Black
Material Plastic
Model Optic
Set Yes
34.36
28.63 £
(8.59 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
PROFITOOL
Welding gloves leather 1 pair 0XREK2147/L
Name Protective gloves
Model GUIDE 270
Size L 9
Type leather
Intended use for welding
Properties skilfulness coating hardness
Industry car aviation construction
Quantity per packaging 1 pair
Colour Grey Yellow
Durability EN 420:2003 EN 388:2016 2121X EN 407:2004 413X4X
Coating material leather
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
11.93
9.94 £ 24.40 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.93 £
369.94
308.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
HANS
Sockets set 1/2" (homogenous), 9 pcs, profile TORX, socket TORX/E-TORX size T20, T25, T27, T30, T40, T45, T50, T55, T60,
Market / application Professional
Impact No
Set Yes
Set type homogenous
VDE No
Wrench / tool type socket male end/bit Bit
Profile TORX
Socket / drive [inch] 1/2
Socket TORX/E-TORX size T20 T50 T30 T55 T60 T45 T27 T40 T25
Description length short
Packaging Plastic suitcase
Number of tools [pcs] 9
19.38
16.15 £ 27.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
19.38 £
PROFITOOL
for pressing in and screwing in / for screwing in / for servicing brake calipers 18pcs 0XAT2021
Set Yes
Intended use (parts, components) to brake pistons (calipers)
Application (Activity) for pressing in for screwing in
23.82
19.85 £ 39.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.82 £
PROFITOOL
Camshaft lock AUDI/SEAT/SKODA/VW 1.9SDi/1.9TDI 0XAT1238
Set Yes
Name Lock
Intended use (parts, components) for timing shaft
Drive timing belt
Make AUDI SEAT SKODA VW
Engine capacity [l] 1.9
Gasoline engines No
Diesel engines Yes
8.62
7.18 £ 14.08 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.62 £
TELWIN
Corrugated wire 50pcs 802728
Set Yes
Name Wire
Shape wavy
Application (Activity) for welding
Application - devices for sheet metal welding machine
Quantity per set [pcs] 50
42.28
35.23 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOPTUL
Set of tools 1/2; 1/4" 150pcs GCAI150R
Market / application Professional
Set Yes
Set type mixed
Name Set of tools
Profile Phillips PH flat E-TORX HEX TORX TORX TAMPER Hexagonal
Socket / drive [inch] 1/2 1/4
Pin / drive [inch] 1/4 1/2
Number of tools [pcs] 150
Screwdriver size (mm) [mm] 8 6.5 5.5
Philips size PH1 PH2
Packaging Plastic suitcase
480.00
400.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAMMOOTH
Cover, wheels Silver 16" set 4pcs MMT A112 2045 16"
Rim diameter [inch] 16
Colour Silver
Material Plastic
Model Optic
Set Yes
35.66
29.72 £
(8.92 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAMMOOTH
Cover, wheels Black 14" set 4pcs MMT A112 2041B 14"
Rim diameter [inch] 14
Colour Black
Material Plastic
Model Snake
Set Yes
32.40
27.00 £
(8.10 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
NORMA
Cable tie cable 3,6x200 mm
Name Cable tie
Type cable
Set Yes
Length [mm] 200
Width [mm] 3.6
Material Plastic
Application (connecting / clamping) electrical cables temporary repairs multipurpose wheel caps
Quantity [pcs] 100
3.53
2.94 £
(0.04 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 0XREK021/M
Name Protective gloves
Model NITRYL
Size M 8
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry work in paint shops general maintenance
Properties skilfulness flexibility grip powder-free
Industry car industrial
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Blue
Durability EN 374 EN 455 EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
8.98
7.48 £
(0.09 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nylon / poliuretanowe 12 pairs 0XREK0235/L
Name Protective gloves
Model RS RNYLA RABBIT
Size L 9
Type nylon poliuretanowe
Intended use for work in the automotive industry for work in the logistics industry in transport industry work in construction
Properties skilfulness resistant to tear
Industry mechanical industrial transportation logistics construction
Quantity per packaging 12 pairs
Colour White Blue
Durability 3131 EN 388 EN 420
Coating material latex
Padding material polyester
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
13.48
11.23 £
(1.12 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SEALEY
Set of tools 16 pcs 3/4" SEA SX098
Market / application Professional
Set Yes
Name Set of tools
Wrench / tool type TORX-E socket(s) HEX insert bit(s) TORX insert bit(s)
Profile HEX TORX
Socket / drive [inch] 3/4
Number of tools [pcs] 16
Screwdriver size (mm) [mm] 17 19 22 24
Socket TORX/E-TORX size E24 E20 E18 E22
Size T70 T60 T80 E18 E20 E22 T100 E24 T90
218.68
182.23 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
BOSCH
Drill bit HSS cylindrical - 2 pcs, 2 608 577 160
Market / application Professional
Product group Tool/s
Set Yes
Name Drill bit
Type spiral
Material HSS
Intended use (material) steel cast iron
Application (Activity) for drilling
Interface (grip type) cylindrical
Drill bit diameter [mm] 3.5
Working length [mm] 39
Quantity per set [pcs] 2
Drill bit grinding according to norm DIN 338
Drill bit top angle [°] 135
Asortment group Power tools
2.72
2.27 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
PROFITOOL
Screwdrivers, bits 0X13M12MC42
Market / application Professional
Set Yes
Impact No
Set type mixed
Name Insert bit
Profile HEX TORX SPLINE / XZN
Number of tools [pcs] 42
HEX size [mm] 4 5 6 8 10 12 7 9
Socket TORX/E-TORX size T20 T50 T30 T55 T60 T45 T40 T25
Spline / XZN size M10 M12 M5 M6 M8
Packaging Metal box
VDE No
44.51
37.09 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Wire brush for injector sockets / for injectors 0XAT8115
Name Wire brush
Set Yes
Intended use (for work) for surface cleaning
Intended use (parts, components) for injector sockets for injectors
Quantity per set [pcs] 36
51.85
43.21 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Sockets set 1/4" (homogenous), 13 pcs, profile Hexagonal, socket size 4; 4.5; 5; 5.5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14 mm
Market / application Professional
Impact No
Set Yes
Set type homogenous
VDE No
Wrench / tool type socket
Profile Hexagonal
Socket / drive [inch] 1/4
Socket size [mm] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 4 4.5 5 5.5
Description length long
Packaging Bar
Number of tools [pcs] 13
18.91
15.76 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Bar 0XAT8020
Serviced vehicle passenger cars
Name Bar
Intended use for levering
Set Yes
Length [cm] 30 20 60 45
Type bent
Quantity per set [pcs] 4
32.65
27.21 £ 48.16 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
32.65 £
NORMA
Cable tie cable 3,6x370 mm
Name Cable tie
Type cable
Set Yes
Length [mm] 370
Width [mm] 3.6
Material Plastic
Application (connecting / clamping) electrical cables temporary repairs multipurpose wheel caps
Quantity [pcs] 100
3.68
3.07 £ 6.60 £
(0.04 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
3.68 £
TOPTUL
Set of pliers 4 pcs GAAE0402
Market / application Professional
Set type mixed
Name Set of pliers
Wrench / tool type pliers water pump plier(s) cutting plier(s) long nose plier(s)
Number of tools [pcs] 4
Set Yes
88.44
73.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ANSELL
Protective gloves, working polyester, polyurethane 12 pairs 48-126-L
Name Protective gloves
Model EDGE
Size L 9
Type polyester, polyurethane
Intended use work in car garages general maintenance packing
Properties mechanical durability grip
Industry electronic automotive transportation
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 4121A EN 388:2016
Coating material polyurethane
Padding material polyester
Structure textile
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
20.50
17.08 £
(1.71 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
APP
Applicator for windows 380040622
Name Applicator
Set Yes
Intended use (surface) for windows
Intended use for working with glass
Intended use (material) primer glue hardener degreaser
4.60
3.83 £
(0.46 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
3 of 38
next