LIQUI MOLY Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime

Index: LIM8977 0W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
96.98 £
134.20 £
(Price for 1L: 16.16 19.40 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 96.98 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
BMW LL-98
API:
CF
API:
SM
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
Synthoil Longtime
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-452595, 4100420089770, PU-452595
Item code:
452595
Item index:
P000338
PCN:
34031980
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
0W-30
Manufacturer Approval:
ACEA A3/B4
Manufacturer Approval:
API SM
Oil manufacturer recommendation:
BMW Longlife-98
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.3
Oil manufacturer recommendation:
VW 502 00/505 00
Engine oil Synthoil Longtime (5L) 0W30 ;API CF; SM; ACEA A3; B4; BMW LL-98; MB 229.3; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime

Cross references

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l Cleansynto

0W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.18
85.98 £
(25.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
134.70
112.25 £
(33.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l USVO

0W30 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
165.84
138.20 £
(33.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN synthetic

0W30 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
82.37
68.64 £ 127.60 £
(16.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 82.37 £

Other codes

8977 ARTNR_Z_OE
P000338 ARTNR_Z_TCD
8977 LIQUI MOLY
8977 NR_KAT
BMW LL-98 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime
Product opinion:Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.