BOSCH Brake fluid DOT4 20l

Index: 1 987 479 109
Rate this product first
>9 pcs.
191.40 £
(Price for 1L: 7.98 9.57 £)
request-default-article

Specification

Kind:
DOT4
Capacity [l]:
20
Bar code:
4047024346215, IC-D4A915
Item code:
D4A915
Item index:
1 987 479 109
PCN:
38190000
Manufacturer:
BOSCH, Manufacturer: Robert Bosch GmbH,
Robert-Bosch-Platz 1,
70839 Gerlingen-Schillerhöhe,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

DOT specification:
DOT 4
Capacity [litre]:
20
Container Type:
Canister
Dry Boiling Point [°C]:
230
Wet Boiling Point [°C]:
155
Brake fluid viscosity at -40°C:
1500
Colour:
yellow
Length [mm]:
297
Width [mm]:
247
Height [mm]:
387
Brake fluid DOT4 (20L) [dry: 265°C, wet: 165°C, viscosity: 1800mm²/sec.]

Cross references Brake fluid DOT4 20l

Cross references

ATE
Brake fluid DOT4 20l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
123.66
103.05 £ 202.68 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 123.66 £

BOSCH
Brake fluid DOT4 20l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
295.92
246.60 £
(14.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TRW
Brake fluid DOT4 20l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
199.06
165.88 £
(9.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TRW
Brake fluid DOT4 20l

Add to cart
(0)
7 pcs.
199.06
165.88 £
(9.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

7.611 A.B.S.
B00BHK31PS AMAZON (ASIN)
03 9901 5820 2 ATE - TEVES
03.9901-5811.2 ATE - TEVES
1987479035 BOSCH
L 14 200 BREMBO
FBX2000 FERODO
DOT4-20LTR FTE
PFB 420 GIRLING
8DF 355 360-041 HELLA
03.9901-6209.2 IC KROSY
1 987 479 035 IC KROSY
BORYSZEW DOT4 20KG IC KROSY
FBX2000A IC KROSY
USZK.03.9901-5811.2 IC KROSY
21159 LIQUI MOLY
MBF420000 MINTEX
95002500 TEXTAR
PFB420 TRW
402405 VALEO
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Brake fluid DOT4 20l
Product opinion:Brake fluid DOT4 20l
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.