FEBI Automatic transmission oil 5l
Index:
FE101161
Rate this product first
>9
pcs.
Capacity (l):
5
87.24 £
(Price for 1L:
14.54 17.45
£)
Specification
Name:
ATF oil
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD MERCON
OEM spec:
DEXRON III
OEM spec:
HONDA ATF Z1
OEM spec:
TOYOTA T
OEM spec:
TOYOTA T-IV
OEM spec:
TOYOTA WS
OEM spec:
KIA SP-II
OEM spec:
KIA SP-III
OEM spec:
NISSAN ATF D
OEM spec:
NISSAN ATF J
OEM spec:
SUBARU ATF
OEM spec:
HYUNDAI SP-II
OEM spec:
HYUNDAI SP-III
OEM spec:
TOYOTA T-II
OEM spec:
TOYOTA T-III
OEM spec:
BMW 8322 0402 413
OEM spec:
BMW 8322 7542 290
OEM spec:
VW G 052 990
OEM spec:
VW G 055 025
OEM spec:
OPEL 9986195
OEM spec:
FIAT TYPO T-IV
OEM spec:
TOYOTA D-2
OEM spec:
JASO M315 1A
OEM spec:
MAZDA ATF D-III
OEM spec:
MAZDA ATF M-III
OEM spec:
NISSAN ATF C
OEM spec:
SUBARU ATF SPECIAL
OEM spec:
FORD M2C924 A
Intended use:
Passenger cars
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Bar code:
IC-G0520B, 4054224011614
Item code:
G0520B
Item index:
101161
PCN:
27101987
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Colour of operating fluid:
red
Capacity [litre]:
5
Specification:
AISIN WARNER AW-1
Specification:
ATF AW-1
Specification:
ATF SP-II
Specification:
ATF SP-II M
Specification:
ATF SP-III
Specification:
ATF T-IV
Specification:
BMW ATF 6
Specification:
Chrysler ATF +4
Specification:
Daihatsu Alumix ATF
Specification:
Dexron III
Specification:
Renault ELFMATIC J6
Specification:
Fiat Tipo T-IV
Specification:
FIAT 9.55550-AV1
Specification:
FIAT 9.55550-AV2
Specification:
Ford WSS-M2C922-A1
Specification:
Ford WSS-M2C924-A
Specification:
Honda ATF Z-I
Specification:
Honda DW-1
Specification:
Isuzu Besco ATF-II
Specification:
Isuzu Besco ATF-III
Specification:
JASO M315 Typ 1A
Specification:
Kia SP-II / SP-III
Specification:
Kia SP-IV RR
Specification:
Mazda ATF D-III
Specification:
Mazda ATF M-III
Specification:
Mazda ATF M-V
Specification:
Mitsubishi SP II
Specification:
Mitsubishi SP III
Specification:
Nissan ATF-Matic D
Specification:
Nissan ATF-Matic J
Specification:
Nissan C/D/J
Specification:
Nissan Matic S
Specification:
Peugeot ATF AW-1
Specification:
Saab ATF 3309
Specification:
Subaru ATF / Special
Specification:
Suzuki AW-1
Specification:
Suzuki 3309
Specification:
Suzuki 3317
Specification:
Toyota ATF WS
Specification:
Toyota Type D-2/WS
Specification:
Toyota Type T-II
Specification:
Toyota Type T-III
Specification:
Toyota Type T-IV
Specification:
Toyota WS
Specification:
TUTELA GI/E
Specification:
TUTELA GI/V
Specification:
TUTELA VI
Oil:
HC synth. oil (hydro-cracked)
Observe service information:
febi Bilstein are a pioneer in the automotive spare parts market. As a group-independent, family-owned company with a long tradition, febi have a comprehensive range of matching quality products to original parts that are of equal or higher quality.
The febi range of more than 48,000 automotive products for passenger cars and commercial vehicles their range is growing steadily because their aim is to introduce new products & make them available in the aftermarket as soon as possible. The range also contains febi plus which combines more than 2,100 specially-selected articles of different and more unusual product types for current car models - providing a solution and alternative value-for-money repair option to the Independent Aftermarket. All articles are of OE-matching quality, endorsed by febi’s 3-Year Manufacturer Guarantee.
The febi range of more than 48,000 automotive products for passenger cars and commercial vehicles their range is growing steadily because their aim is to introduce new products & make them available in the aftermarket as soon as possible. The range also contains febi plus which combines more than 2,100 specially-selected articles of different and more unusual product types for current car models - providing a solution and alternative value-for-money repair option to the Independent Aftermarket. All articles are of OE-matching quality, endorsed by febi’s 3-Year Manufacturer Guarantee.
Cross references Automatic transmission oil 5l
Cross references
REVLINE
Automatic transmission oil 5l ATF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
46.50
38.75 £
(9.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Automatic transmission oil 4l
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
38.58
32.15 £
(9.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Power steering oil 4l ATF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
34.06
28.38 £ 63.88 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.06 £
OE numbers
| G 055 025 | AUDI |
| G 055 025 A2 | AUDI |
| G 055 540 | AUDI |
| G 055 540 A2 | AUDI |
| 000000ATF 6 | BMW |
| 83 22 0 402 413 | BMW |
| 83 22 2 220 438 | BMW |
| 83 22 2 355 599 | BMW |
| 83 22 7 542 290 | BMW |
| 83 22 9 407 858 | BMW |
| ATF 6 | BMW |
| 0MS-9602 | CHRYSLER |
| 68218054AB | CHRYSLER |
| 68218054CA | CHRYSLER |
| 68218056AD | CHRYSLER |
| 68218057AA | CHRYSLER |
| 68218057AB | CHRYSLER |
| 68218057AC | CHRYSLER |
| 68218057CA | CHRYSLER |
| 68218057CB | CHRYSLER |
| 68218057GA | CHRYSLER |
| 68218058AC | CHRYSLER |
| 68218058CA | CHRYSLER |
| 68218058GA | CHRYSLER |
| 68218059AC | CHRYSLER |
| 68333587AA | CHRYSLER |
| MS-9602 | CHRYSLER |
| 9734.R7 | CITROËN |
| 9980.D4 | CITROËN |
| 05013457AA | DODGE |
| 05013458AA | DODGE |
| 5013457AA | DODGE |
| 5013458AA | DODGE |
| 9.55550 | FIAT |
| 9.55550-AG2 | FIAT |
| 9.55550-AV1 | FIAT |
| 9.55550-AV4 | FIAT |
| F333.I05 | FIAT |
| AU7J-19A509-AA | FORD |
| WSS-M2C924-A | FORD |
| 088863400 | GENERAL MOTORS |
| 088900925 | GENERAL MOTORS |
| 88863400 | GENERAL MOTORS |
| 88900925 | GENERAL MOTORS |
| 08200-9009 | HONDA |
| 08266-99964 | HONDA |
| 08200-9005 | HONDA |
| 08200-9008 | HONDA |
| 0820899915HE | HONDA |
| 0826399951HA | HONDA |
| 0826399951HB | HONDA |
| 0826599901HA | HONDA |
| 0826599901HB | HONDA |
| 0826599961HA | HONDA |
| 08266-99901 HE | HONDA |
| 08266-99904 | HONDA |
| 08266-99907 | HONDA |
| 08266-99967 | HONDA |
| 0826699901HA | HONDA |
| 0826699901HB | HONDA |
| 00232-19012 | HYUNDAI |
| 00232-19052 | HYUNDAI |
| 04500-00100 | HYUNDAI |
| 04500-00115 | HYUNDAI |
| 04500-00117 | HYUNDAI |
| 04500-00A00 | HYUNDAI |
| 0450000400 | HYUNDAI |
| NPNEA-TMOIL | HYUNDAI |
| NPNEA-TMOILS1 | HYUNDAI |
| NPNSA-TMOIL | HYUNDAI |
| NPNSA-TMOILS1 | HYUNDAI |
| o0232-19012 | HYUNDAI |
| o0232-19052 | HYUNDAI |
| o4500-00100 | HYUNDAI |
| o4500-00115 | HYUNDAI |
| o4500-00117 | HYUNDAI |
| o4500-00400 | HYUNDAI |
| o4500-00A00 | HYUNDAI |
| SP-III | HYUNDAI |
| ATF 3309 | ISUZU |
| NPNEA-TMOIL | KIA |
| NPNEA-TMOILS1 | KIA |
| NPNSA-TMOIL | KIA |
| NPNSA-TMOILS1 | KIA |
| UM040-CH020 | KIA |
| ASW 3309 | LAND ROVER |
| LR 002748 | LAND ROVER |
| LR022460 | LAND ROVER |
| 08886-80503 | LEXUS |
| 08886-80503S1 | LEXUS |
| 08886-80506 | LEXUS |
| -77-114E-0 | MAZDA |
| 0000-77-114E-0 | MAZDA |
| 83 22 7 542 290 | MINI |
| 83 22 9 407 858 | MINI |
| 8322 2 355 599 | MINI |
| M2312096 | MITSUBISHI |
| M2312096S1 | MITSUBISHI |
| MS991154 | MITSUBISHI |
| MS991156 | MITSUBISHI |
| MS991158 | MITSUBISHI |
| MZ320016 | MITSUBISHI |
| MZ320101 | MITSUBISHI |
| MZ320159 | MITSUBISHI |
| MZ320160 | MITSUBISHI |
| MZ320162 | MITSUBISHI |
| MZ320200 | MITSUBISHI |
| MZ320216 | MITSUBISHI |
| 999MP-MTJ00P | NISSAN |
| 999MP-MTS00P | NISSAN |
| 999MPAA100P | NISSAN |
| KE908-99932 | NISSAN |
| KLE2300002 | NISSAN |
| KLE24 00002 | NISSAN |
| KLE27-00002 | NISSAN |
| Matic S | NISSAN |
| 19 40 767 | OPEL |
| 19 40 771 | OPEL |
| 19 40 773 | OPEL |
| 9734.R7 | PEUGEOT |
| 9980.D4 | PEUGEOT |
| 000 043 205 28 | PORSCHE |
| 00004330624 | PORSCHE |
| 958 300 540 00 | PORSCHE |
| 958 300 901 00 | PORSCHE |
| 77 11 218 368 | RENAULT |
| ATF 3309 | SAAB |
| G 052 990 | SEAT |
| G 055 025 | SEAT |
| G05 502 5A2 | SEAT |
| G 055 025 | SKODA |
| G05 502 5A2 | SKODA |
| ATFHP | SUBARU |
| 99000-22800-001 | SUZUKI |
| 00000000WS | TOYOTA |
| 00279000T4 | TOYOTA |
| 00289-ATFWS | TOYOTA |
| 08886-00405 | TOYOTA |
| 08886-01705 | TOYOTA |
| 08886-02303 | TOYOTA |
| 08886-02305 | TOYOTA |
| 08886-80503 | TOYOTA |
| 08886-80503S1 | TOYOTA |
| 08886-80506 | TOYOTA |
| 08886-80803 | TOYOTA |
| 08886-81015 | TOYOTA |
| 08886-81016 | TOYOTA |
| 08886-81210 | TOYOTA |
| 08886-81855 | TOYOTA |
| 009117946 | VAUXHALL |
| 009256039 | VAUXHALL |
| 09117946 | VAUXHALL |
| 09256039 | VAUXHALL |
| 093160393 | VAUXHALL |
| 093165147 | VAUXHALL |
| 9117946 | VAUXHALL |
| 9256039 | VAUXHALL |
| 93160393 | VAUXHALL |
| 93165147 | VAUXHALL |
| 1161540 | VOLVO |
| 1161640 | VOLVO |
| 1161640 SK | VOLVO |
| 31256675 | VOLVO |
| 31256774 | VOLVO |
| 31256775 | VOLVO |
| 31256776 | VOLVO |
| 31325626 | VOLVO |
| 31325627 | VOLVO |
| G 052 990 | VW |
| G 052 990 A2 | VW |
| G 055 025 | VW |
| G 055 025 A2 | VW |
| G 055 540 | VW |
| G 055 540 A2 | VW |
| G052540A2 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion