TEXTAR Brake fluid DOT4 0,5l

Index: 95002400
Rate this product first
>9 pcs.
6.46 £
(Price for 1L: 10.76 12.92 £)
request-default-article

Specification

Kind:
DOT4
Capacity [l]:
0,5
Norm:
FMVSS 116 DOT4
Bar code:
4019722200182, IC-H0L1ZO
Item code:
H0L1ZO
Item index:
95002400
PCN:
38190000
Manufacturer:
TEXTAR, Manufacturer: TMD Friction Services GmbH,
Schlebuscher Straße 99,
51381 Leverkusen,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

CLP signal words:
Attention
DOT specification:
DOT 4
Specification:
FMVSS 116 DOT4
Specification:
ISO 4925 (Class 4)
Specification:
SAE J 1704
Dry Boiling Point [°C]:
260
Wet Boiling Point [°C]:
160
Capacity [litre]:
0,5
Container Type:
Bottle
Manufacturer Approval:
Ford M6C9103A
Manufacturer Approval:
Mazda MN 120 C
Manufacturer Approval:
Nissan M5055 NR3
Manufacturer Approval:
Nissan M5055 NR4
Manufacturer Approval:
Renault 41.02.001(3)
Manufacturer Approval:
Renault 41.02.001(4)
Manufacturer Approval:
Toyota TSK 2602 G(3)
Manufacturer Approval:
Toyota TSK 2602 G(4)
Packaging length [cm]:
8,5
Packaging width [cm]:
6
Packaging height [cm]:
18,5
Weight [kg]:
0,551
Brake fluid DOT4 (0,5L) [dry: 260°C, wet: 160°C, viscosity: 1500mm²/sec.] SAE J1704, ISO/DIN 4925 klasa 4;FMVSS 116 DOT4,

Cross references Brake fluid DOT4 0,5l

Cross references
Motorcycle

MOTUL
Brake fluid MOTUL DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.39
11.16 £ 21.46 £
(26.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.39 £
Bestsellers

ABE
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.02
2.52 £ 4.39 £
(6.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.02 £
Bestsellers

BOSCH
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.04
5.03 £
(12.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FERODO
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.89
3.24 £ 5.38 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.89 £

ABE
DOT4 brake fluid DOT4 6l

Add to cart
(0)
0 pcs.
36.54
30.45 £ 52.96 £
(6.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.54 £

ATE
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
0 pcs.
9.54
7.95 £
(19.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TRW
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
0 pcs.
6.36
5.30 £
(12.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

03.9901-5801.2 ATE - TEVES
03990158312 ATE - TEVES
705801 ATE - TEVES
705831 ATE - TEVES
0 204 032 339 BOSCH
0986AB8979 BOSCH
1987479004 BOSCH
1987479106 BOSCH
L04005 BREMBO
FBX050 FERODO
355 360-011 HELLA
8DF 355 360-011 HELLA
355360011 HELLA PAGID
8DF355360011 HELLA PAGID
151072J JURID
151472J JURID
MBF4-0500B MINTEX
MBF40500MX MINTEX
MBF4C0500B MINTEX
95004 PAGID
95004N PAGID
95002110 TEXTAR
PFB450 TRW
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Brake fluid DOT4 0,5l
Product opinion:Brake fluid DOT4 0,5l
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.