Engine Oil CHERY A3

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 4 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
CHERY A3 Hatchback 1.6
2010.08
2014.12
1598
SQRE4G16
126
(93)
Hatchback
CHERY A3 Saloon 1.6
2010.08
2014.12
1598
SQRE4G16
126
(93)
Saloon
CHERY A3 Hatchback 1.8
2009.01
2010.08
1845
SQR481FC
132
(97)
Hatchback
CHERY A3 Saloon 1.8
2008.11
2014.12
1845
SQR481FC
132
(97)
Saloon
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Chery A3

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
API SL CF
Product line MoS2 Leichtlauf Super
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00
API SL CF
ACEA A3 B3
Product line Super Leichtlauf
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
API SL CF
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
API SL CF
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.39
6.16 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.39 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API SP
ACEA A3 B4
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API SP
ACEA A3 B4
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.89
7.41 £ 15.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.89 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API SP
ACEA A3 B4
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 VW 502.00 PORSCHE A40 BMW LL-04 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 CHRYSLER MS-11106 DEXOS 2 NR D235AGDL081 FIAT 9.55535 GH2
API CF SN
ACEA C3
Product line Cleansynto
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec CHRYSLER MS-12991 GM LL-B-025 VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 OPEL LL-B-025 MB 226.5 FIAT 9.55535 Z2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PEUGEOT B71 2296 CHRYSLER MS-10725 CHRYSLER MS-10850
API SP SN+
Product line Cleansynto
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 VW 502.00 FIAT 9.55535 G2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API CF SM SN
Product line ALL CLIMATE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 10W40 5L

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 VW 502.00 FIAT 9.55535 G2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
Product line ALL CLIMATE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.82
54.85 £
(13.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 1l ALL CLIMATE

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 VW 502.00 FIAT 9.55535 G2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API CF SM SN
Product line ALL CLIMATE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.66
11.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Engine Oil : CHERY A3 – the foundation of your engine’s performance

Engine oil is one of the most important elements affecting the operation and lifespan of the power unit. Its primary functions include lubricating the moving parts of the engine, reducing friction, cooling, and protecting against corrosion. It should also be noted that engine oil helps maintain the cleanliness of the engine’s interior by preventing the build-up of contaminants. Choosing the right engine oil is crucial – not only for performance, but also for the safe operation of the engine. It is worth remembering that engine oil for: CHERY A3 should be selected in accordance with the vehicle manufacturer’s recommendations, and its regular replacement is essential for the proper operation of the car.

Types of engine oil – mineral, semi-synthetic and synthetic

Three main types of engine oil are available on the market: mineral, semi-synthetic (semi-synthetic) and synthetic oils. Each of them has its own unique properties and applications.

Mineral oils are produced from crude oil and are characterised by the highest density. As a result, they provide sealing properties, making them an ideal choice for older engines and vehicles with high mileage. They are less resistant to high temperatures, which means they are not suitable for modern, high-performance power units.

Semi-synthetic oils (semi-synthetic) represent a compromise between mineral and synthetic oils. They combine the features of both types, offering better thermal stability than mineral oils while remaining more affordable than fully synthetic oils. They are a good choice for vehicles with moderate mileage and older engine designs.

Synthetic oils are produced through advanced chemical processes, which gives them the highest thermal stability and resistance to degradation. They are designed for modern engines operating under demanding conditions, such as high temperatures or heavy loads. Synthetic oils help reduce fuel consumption, protect against deposits, and ensure optimal lubrication across a wide range of temperatures.

: CHERY A3 Long-life engine oil – extended engine protection

Long-life oils are distinguished by a special formulation that allows extended intervals between oil changes. Thanks to advanced additive packages, oils of this type retain their properties for a longer period, even under demanding operating conditions. Long-life oils are particularly recommended for modern vehicles equipped with systems that monitor oil condition and adjust service intervals according to the actual operating conditions of the engine.

However, it is important to remember that long-life oils require special attention. Their use should always follow the vehicle manufacturer’s recommendations, and regular monitoring of the oil level in: CHERY A3 is essential. Although these oils allow less frequent visits to the workshop, specialists often recommend replacing them more frequently than the system indicates, especially in cases of intensive use or driving in demanding conditions such as urban traffic congestion or high temperatures.

Engine oil classifications – what do the markings on the label mean?

When choosing engine oil for: CHERY A3, it is worth paying attention to its classification. The most commonly used designations are the SAE, API and ACEA standards.

SAE standard defines the viscosity of the oil at different temperatures. For example, the designation 5W40 indicates that the oil maintains its properties in temperatures ranging from -30°C (winter viscosity “5W”) to +35°C (summer viscosity “40”).

API standard divides oils into two groups: those intended for petrol engines (designation “S”) and diesel engines (designation “C”). Subsequent letters, such as “SL” or “CF”, indicate the quality class – the further the letter in the alphabet, the higher the oil quality.

ACEA standard is mainly used in Europe and takes into account vehicle manufacturer specifications. Designations such as A3/B4 or C3 indicate whether the oil is intended for petrol engines, diesel engines, or vehicles equipped with particulate filters (DPF/FAP).

It is also worth knowing that many car manufacturers apply their own quality standards, such as VW 505.00, Renault RN17 or BMW LL01. It is advisable to check whether the selected oil meets the requirements specified by the manufacturer of your vehicle. How often should engine oil be changed in: CHERY A3?

Regular oil changes are essential for proper vehicle operation. Recommendations regarding oil change intervals can be found in the vehicle’s owner manual. However, specialists often recommend more frequent changes, particularly in cases of intensive use, driving in demanding conditions (for example in urban traffic where the engine often runs at idle), or in vehicles powered by LPG. The condition of engine oil also depends on driving style. Drivers who prefer dynamic driving should check the oil level and quality more frequently, as the engine operates at higher temperatures, which accelerates oil degradation. Remember that operating the engine for too long with worn oil can lead to serious engine damage.

Where to buy engine oil for: CHERY A3? Choose a trusted source

Buying engine oil should be a considered decision – it is worth choosing products from reputable manufacturers and purchasing them from trusted sources. Our IC24.UK offers a wide range of engine oils for: CHERY A3 that meet the highest quality standards. You will find products from brands such as Motul, Mobil, Valvoline, Castrol, Fuchs and Liqui Moly, trusted by drivers around the world. By purchasing engine oil for: CHERY A3 at IC24.UK, you can be confident that you are receiving a genuine product tailored to the needs of your vehicle. In addition, you can benefit from professional advice to help you choose the right oil for: CHERY A3.