MOTUL Engine Oil 10W40 5l 4100

Index: 4100 PROTECT 10W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
33.98 £
50.02 £
(Price for 1L: 5.66 6.80 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
5
API:
SL
API:
CF
Product line:
4100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-H0FL36, 3374650407920
Item code:
H0FL36
Item index:
14611
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
10W-40
API specification:
SL
API specification:
CF
Engine oil 4100 (5L) 10W40 ;API CF; SL

Cross references Engine Oil 10W40 5l 4100

Cross references

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 4l EVOLUTION

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.47
30.39 £ 65.92 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £

MOBIL
Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.88 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.75
21.46 £ 48.24 £
(6.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.75 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.72
28.93 £ 53.50 £
(8.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.72 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API SN SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 4l Quartz

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.78
24.82 £ 45.58 £
(7.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.78 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.22
36.85 £ 58.50 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.22 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 10W40 5L

10W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.82
54.85 £
(13.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l MAXLIFE

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 5l MAXLIFE

10W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 63.82 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4x4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.85
98.21 £ 178.92 £
(7.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 117.85 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API SP CF SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.58
74.65 £
(22.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.82 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.54 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l Optimal

10W40 4l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.58
44.65 £ 73.60 £
(13.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.58 £

Other codes

B009GHO0WC AMAZON (ASIN)
108644 ARTNR_Z_OE
14611 ARTNR_Z_TCD
14700 ARTNR_Z_TCD
19 42 043 IC KROSY
4100 TURBOLIGHT 10W40 5L IC KROSY
6100 SYNERGIE+ 10W40 2L IC KROSY
6100 SYNERGIE+ 10W40 5L IC KROSY
6100SYNERGIE+10W405L WYP IC KROSY
CH O. GT 10W40 1L M IC KROSY
EUROLITE 10W40 1L IC KROSY
HELIX HX7 10W40 5L IC KROSY
O.O SEM SN 10W40 4,5L IC KROSY
PLAT CL. GAS 10W40 4,5L IC KROSY
QUARTZ 7000 10W40 1L IC KROSY
X-FLOW MOT 10W40 5L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 1L IC KROSY
108634 MOTUL
113001 MOTUL
387632 MOTUL
4100 PROTECT 10W-40 MOTUL
4100 TURBOLIGHT MOTUL
MOTUL 4100 TURBOLIGHT MOTUL
MOTUL 4100 TURBOLIGHT 10W40 MOTUL
113001 NR_KAT
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 5l 4100
Product opinion:Engine Oil 10W40 5l 4100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.