Engine Oil HYUNDAI ACCENT

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 46 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
HYUNDAI ACCENT I (X-3) 1.3
1994.10
2000.01
1341
G4DH G4EH
75
(55)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT I (X-3) 1.3
1994.10
2000.01
1341
G4CH G4EH
60
(44)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT I (X-3) 1.3 i 12V
1994.10
2000.01
1341
G4EH
84
(62)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.3
2000.01
2005.11
1341
G4EA
86
(63)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.3
2000.01
2005.11
1341
G4EA
83
(61)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.3
2002.08
2005.11
1341
G4EA
84
(62)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.3
2000.01
2005.11
1341
G4EA
75
(55)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II Saloon (LC) 1.3
2000.01
2005.11
1341
G4EA
75
(55)
Saloon
HYUNDAI ACCENT II Saloon (LC) 1.3
2000.01
2005.11
1341
G4EA
86
(63)
Saloon
HYUNDAI ACCENT Saloon (X-3) 1.3
1994.10
2000.01
1341
G4CH G4EH
60
(44)
Saloon
HYUNDAI ACCENT Saloon (X-3) 1.3
1994.10
2000.01
1341
G4DH G4EH
75
(55)
Saloon
HYUNDAI ACCENT Saloon (X-3) 1.3 i 12V
1994.10
2000.01
1341
G4EH
84
(62)
Saloon
HYUNDAI ACCENT IV Saloon (RB) 1.4
2010.11
1368
G4LC
101
(74)
Saloon
HYUNDAI ACCENT V Saloon (HC) 1.4
2018.07
1368
G4LC
99
(73)
Saloon
HYUNDAI ACCENT IV (RB) 1.4
2010.11
2018.03
1396
G4FA
107
(79)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT III (MC) 1.4 GL
2005.11
2010.11
1399
G4EE
97
(71)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT III Saloon (MC) 1.4 GL
2005.11
2010.11
1399
G4EE
97
(71)
Saloon
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.5 CRDi
2002.04
2005.11
1493
D3EA
82
(60)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II Saloon (LC) 1.5 CRDi
2002.01
2005.11
1493
D3DA D3EA
82
(60)
Saloon
HYUNDAI ACCENT III (MC) 1.5 CRDi GLS
2005.11
2010.11
1493
D4FA
110
(81)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT III Saloon (MC) 1.5 CRDi GLS
2005.11
2010.11
1493
D4FA
110
(81)
Saloon
HYUNDAI ACCENT I (X-3) 1.5
1994.10
1997.12
1495
G4EK
94
(69)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT I (X-3) 1.5 i 12V
1994.10
2000.01
1495
G4EK
88
(65)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT I (X-3) 1.5 i 16V
1995.12
2000.01
1495
G4FK
99
(73)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.5
2000.01
2002.10
1495
G4EK
92
(68)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.5
1999.09
2002.10
1495
G4FK
105
(77)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.5
2000.01
2005.11
1495
G4EB
90
(66)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.5
1999.09
2002.10
1495
G4EK
88
(65)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.5
2000.09
2003.02
1495
G4EC-G
102
(75)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II Saloon (LC) 1.5
2000.01
2006.12
1495
G4EK
94
(69)
Saloon
HYUNDAI ACCENT II Saloon (LC) 1.5
1999.09
2002.10
1495
G4FK
102
(75)
Saloon
HYUNDAI ACCENT II Saloon (LC) 1.5
2000.01
2005.11
1495
G4EB
90
(66)
Saloon
HYUNDAI ACCENT II Saloon (LC) 1.5
1999.09
2002.10
1495
G4FK
99
(73)
Saloon
HYUNDAI ACCENT Saloon (X-3) 1.5 i 12V
1994.10
2000.01
1495
G4EK
88
(65)
Saloon
HYUNDAI ACCENT Saloon (X-3) 1.5 i 16V
1995.10
2000.01
1495
G4FK
99
(73)
Saloon
HYUNDAI ACCENT IV Saloon (RB) 1.6 CRDi
2010.11
2017.12
1582
D4FB
128
(94)
Saloon
HYUNDAI ACCENT IV Saloon (RB) 1.6 CRDI
2011.04
2017.12
1582
D4FB
136
(100)
Saloon
HYUNDAI ACCENT IV (RB) 1.6
2010.11
2018.03
1591
G4FC
124
(91)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT IV (RB) 1.6 CVVT
2010.12
2017.12
1591
G4FC
122
(90)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT IV Saloon (RB) 1.6
2010.11
2017.12
1591
G4FC
123
(91)
Saloon
HYUNDAI ACCENT IV Saloon (RB) 1.6
2010.11
1591
G4FC
122
(90)
Saloon
HYUNDAI ACCENT IV Saloon (RB) 1.6 GDI
2010.11
2017.12
1591
G4FD
140
(103)
Saloon
HYUNDAI ACCENT II (LC) 1.6
2002.12
2005.11
1599
G4ED
105
(77)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT II Saloon (LC) 1.6
2002.12
2005.11
1599
G4ED
105
(77)
Saloon
HYUNDAI ACCENT III (MC) 1.6 GLS
2005.11
2010.11
1599
G4ED
112
(82)
Hatchback
HYUNDAI ACCENT III Saloon (MC) 1.6 GLS
2005.11
2010.11
1599
G4ED
112
(82)
Saloon
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Hyundai Accent
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 4
OEM spec OPEL OV0401547-D30 OPEL OV0401547-G30 BMW LL-04 MB 229.31 MB 229.51 MB 229.52 FIAT 9.55535 S3
API SQ
ACEA C3 C2
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC synthetic

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec OPEL OV0401547-D30 OPEL OV0401547-G30 BMW LL-04 MB 229.31 MB 229.51 MB 229.52 FIAT 9.55535 S3
API SQ
ACEA C3 C2
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.04
25.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 15W40
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2
API SP
ACEA A3 B4
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2
API SN
ACEA C3
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.92
6.60 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.92 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2
API SN
ACEA C3
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.10
10.92 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.10 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 12.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.43 £

Engine Oil : HYUNDAI ACCENT – the foundation of your engine’s performance

Engine oil is one of the most important elements affecting the operation and lifespan of the power unit. Its primary functions include lubricating the moving parts of the engine, reducing friction, cooling, and protecting against corrosion. It should also be noted that engine oil helps maintain the cleanliness of the engine’s interior by preventing the build-up of contaminants. Choosing the right engine oil is crucial – not only for performance, but also for the safe operation of the engine. It is worth remembering that engine oil for: HYUNDAI ACCENT should be selected in accordance with the vehicle manufacturer’s recommendations, and its regular replacement is essential for the proper operation of the car.

Types of engine oil – mineral, semi-synthetic and synthetic

Three main types of engine oil are available on the market: mineral, semi-synthetic (semi-synthetic) and synthetic oils. Each of them has its own unique properties and applications.

Mineral oils are produced from crude oil and are characterised by the highest density. As a result, they provide sealing properties, making them an ideal choice for older engines and vehicles with high mileage. They are less resistant to high temperatures, which means they are not suitable for modern, high-performance power units.

Semi-synthetic oils (semi-synthetic) represent a compromise between mineral and synthetic oils. They combine the features of both types, offering better thermal stability than mineral oils while remaining more affordable than fully synthetic oils. They are a good choice for vehicles with moderate mileage and older engine designs.

Synthetic oils are produced through advanced chemical processes, which gives them the highest thermal stability and resistance to degradation. They are designed for modern engines operating under demanding conditions, such as high temperatures or heavy loads. Synthetic oils help reduce fuel consumption, protect against deposits, and ensure optimal lubrication across a wide range of temperatures.

: HYUNDAI ACCENT Long-life engine oil – extended engine protection

Long-life oils are distinguished by a special formulation that allows extended intervals between oil changes. Thanks to advanced additive packages, oils of this type retain their properties for a longer period, even under demanding operating conditions. Long-life oils are particularly recommended for modern vehicles equipped with systems that monitor oil condition and adjust service intervals according to the actual operating conditions of the engine.

However, it is important to remember that long-life oils require special attention. Their use should always follow the vehicle manufacturer’s recommendations, and regular monitoring of the oil level in: HYUNDAI ACCENT is essential. Although these oils allow less frequent visits to the workshop, specialists often recommend replacing them more frequently than the system indicates, especially in cases of intensive use or driving in demanding conditions such as urban traffic congestion or high temperatures.

Engine oil classifications – what do the markings on the label mean?

When choosing engine oil for: HYUNDAI ACCENT, it is worth paying attention to its classification. The most commonly used designations are the SAE, API and ACEA standards.

SAE standard defines the viscosity of the oil at different temperatures. For example, the designation 5W40 indicates that the oil maintains its properties in temperatures ranging from -30°C (winter viscosity “5W”) to +35°C (summer viscosity “40”).

API standard divides oils into two groups: those intended for petrol engines (designation “S”) and diesel engines (designation “C”). Subsequent letters, such as “SL” or “CF”, indicate the quality class – the further the letter in the alphabet, the higher the oil quality.

ACEA standard is mainly used in Europe and takes into account vehicle manufacturer specifications. Designations such as A3/B4 or C3 indicate whether the oil is intended for petrol engines, diesel engines, or vehicles equipped with particulate filters (DPF/FAP).

It is also worth knowing that many car manufacturers apply their own quality standards, such as VW 505.00, Renault RN17 or BMW LL01. It is advisable to check whether the selected oil meets the requirements specified by the manufacturer of your vehicle. How often should engine oil be changed in: HYUNDAI ACCENT?

Regular oil changes are essential for proper vehicle operation. Recommendations regarding oil change intervals can be found in the vehicle’s owner manual. However, specialists often recommend more frequent changes, particularly in cases of intensive use, driving in demanding conditions (for example in urban traffic where the engine often runs at idle), or in vehicles powered by LPG. The condition of engine oil also depends on driving style. Drivers who prefer dynamic driving should check the oil level and quality more frequently, as the engine operates at higher temperatures, which accelerates oil degradation. Remember that operating the engine for too long with worn oil can lead to serious engine damage.

Where to buy engine oil for: HYUNDAI ACCENT? Choose a trusted source

Buying engine oil should be a considered decision – it is worth choosing products from reputable manufacturers and purchasing them from trusted sources. Our IC24.UK offers a wide range of engine oils for: HYUNDAI ACCENT that meet the highest quality standards. You will find products from brands such as Motul, Mobil, Valvoline, Castrol, Fuchs and Liqui Moly, trusted by drivers around the world. By purchasing engine oil for: HYUNDAI ACCENT at IC24.UK, you can be confident that you are receiving a genuine product tailored to the needs of your vehicle. In addition, you can benefit from professional advice to help you choose the right oil for: HYUNDAI ACCENT.