CASTROL Engine Oil 5W30 4l EDGE
Index:
EDGE 5W30 C3 4L
Rate this product first
>9
pcs.
89.86 £
(Price for 1L:
18.72 22.47
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
OPEL OV0401547-D30
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
MB 229.51
API:
CF
API:
SN
ACEA:
C3
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-D65D10, 4008177080364, 4008177188633, PU-D65D10
Item code:
D65D10
Item index:
468548
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Specification:
ACEA C3
Specification:
ACEA Light Duty C3
Manufacturer Approval:
GM dexos2™
Manufacturer Approval:
MB 229.31
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 00
Specification:
API Diesel CF
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 01
Specification:
API Gasoline SN
Manufacturer Approval:
OPEL OV 040 1547-D30
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
Manufacturer Approval:
VW 505 00
Manufacturer Approval:
VW 505 01
Engine oil EDGE (4L) 5W30 ;API CF; SN; ACEA C3; MB 229.31; MB 229.51; OPEL OV0401547-D30; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00; VW 505.01
Cross references Engine Oil 5W30 4l EDGE
Cross references
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.93 £
Bestsellers
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.86 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
111.37 £
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.98 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l MAXLIFE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l MAXLIFE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.66 £
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.10
91.75 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP
API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
64.62
53.85 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP
API SL CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
62.04
51.70 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l CLASSIC
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
128.32
106.93 £
(8.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
ACEA C3
Intended use Passenger cars
41.58
34.65 £ 67.78 £
(10.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.58 £
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
82.98
69.15 £
(20.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE numbers
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion