Engine Parts NISSAN MURANO

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 17 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
NISSAN MURANO II (Z51) 2.5 dCi 4x4
2010.01
2014.09
2488
YD25DDTi
190
(140)
SUV
NISSAN MURANO II VAN (Z51) 2.5 dCi 4x4
2013.03
2014.09
2488
YD25DDTi
190
(140)
SUV Van
NISSAN MURANO III (Z52_) 2.5 HEV ALL MODE 4x4-i
2016.01
2488
QR25DER
254
(187)
SUV
NISSAN MURANO I (Z50) 3.5
2003.08
2007.10
3498
VQ35DE
234
(172)
SUV
NISSAN MURANO I (Z50) 3.5 4x4
2003.08
2008.09
3498
VQ35DE
234
(172)
SUV
NISSAN MURANO II (Z51) 3.5
2011.01
2014.09
3498
VQ35 VQ35DE
260
(191)
SUV
NISSAN MURANO II (Z51) 3.5
2007.11
2014.09
3498
VQ35DE
265
(195)
SUV
NISSAN MURANO II (Z51) 3.5 4x4
2008.09
2010.12
3498
VQ35DE
269
(198)
SUV
NISSAN MURANO II (Z51) 3.5 4x4
2009.12
2014.09
3498
VQ35 VQ35DE
260
(191)
SUV
NISSAN MURANO II (Z51) 3.5 4x4
2008.10
2014.09
3498
VQ35DE
256
(188)
SUV
NISSAN MURANO II (Z51) 3.5 4x4
2010.12
2014.09
3498
VQ35DE
249
(183)
SUV
NISSAN MURANO II (Z51) 3.5 4x4
2007.11
2014.09
3498
VQ35DE
265
(195)
SUV
NISSAN MURANO II VAN (Z51) 3.5 CVTC 4x4
2013.03
2014.09
3498
VQ35DE
256
(188)
SUV Van
NISSAN MURANO III (Z52_) 3.5 V6
2016.01
3498
VQ35DE
249
(183)
SUV
NISSAN MURANO III (Z52_) 3.5 V6
2014.10
3498
VQ35DE
264
(194)
SUV
NISSAN MURANO III (Z52_) 3.5 V6 ALL MODE 4x4-i
2014.10
3498
VQ35DE
264
(194)
SUV
NISSAN MURANO III (Z52_) 3.5 V6 ALL MODE 4x4-i (Z52R)
2016.01
3498
VQ35DE
249
(183)
SUV
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Nissan Murano
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 4
OEM spec OPEL OV0401547-D30 OPEL OV0401547-G30 BMW LL-04 MB 229.31 MB 229.51 MB 229.52 FIAT 9.55535 S3
API SQ
ACEA C3 C2
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC synthetic

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec OPEL OV0401547-D30 OPEL OV0401547-G30 BMW LL-04 MB 229.31 MB 229.51 MB 229.52 FIAT 9.55535 S3
API SQ
ACEA C3 C2
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.04
25.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 15W40
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2
API SP
ACEA A3 B4
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2
API SN
ACEA C3
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.92
6.60 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.92 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2
API SN
ACEA C3
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.10
10.92 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.10 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 12.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.43 £

Engine for: NISSAN MURANO – the heart of your car

The engine is the most important component of every vehicle – it is responsible for generating power and ensuring proper performance. The correct operation of the power unit affects not only driving comfort but also running costs. Unfortunately, even the best engines may eventually require attention, especially if one of their components becomes worn. Instead of the costly replacement of the entire unit, it is often enough to replace a specific part to restore full functionality.

At IC24.UK you will find a wide range of parts related to the powertrain system. Whether you need a new turbocharger, EGR valve, dual mass flywheel, intercooler, sensors or glow plugs – in the category “Engine for: NISSAN MURANO” we have gathered everything required for fast and effective repairs.

Engine components for: NISSAN MURANO available in our range

At IC24.UK you will find most of the key components responsible for the proper operation of the engine. All available products are matched to the specific vehicle model – giving you confidence in compatibility and straightforward installation.

Our range includes, among others:

  • turbochargers and intake system components,
  • EGR valves and exhaust gas recirculation system parts,
  • dual mass flywheels and clutch kits,
  • glow plugs and engine sensors,
  • gaskets, timing belts and tensioners,
  • mass air flow sensors, intercoolers and other components.

All parts come from reputable manufacturers and meet the highest quality standards – allowing you to restore the engine performance in your NISSAN MURANO without unnecessary risk.

How to recognise that the engine in your NISSAN MURANO requires attention?

Symptoms of engine problems are not always obvious, but it is worth knowing the most common ones so you can react in time and avoid costly repairs. Early warning signs include loss of power, uneven idling, difficulty starting the vehicle, or increased fuel consumption. Another clear sign may be smoke from the exhaust pipe – black, white or blue smoke may indicate specific problems, for example with the turbocharger or the head gasket.

It is also worth paying attention to unusual engine noises – knocking, rattling or metallic grinding usually means that something is wrong. A fault in one component can affect the entire system, which is why quick diagnosis and replacement of the defective part are so important. This will help you avoid more serious failures and maintain the full performance of your NISSAN MURANO.

How to maintain the engine in your NISSAN MURANO so it lasts for years?

A well-maintained engine guarantees not only performance but also efficiency and peace of mind in everyday use. The foundation is regular replacement of engine oil and filters – not only according to the manufacturer’s recommendations, but also depending on driving style. It is also worth remembering to monitor the level of operating fluids, the condition of belts and the tension of the timing system.

Cleaning the intake system and regularly checking components such as the EGR valve, turbocharger or temperature sensors can help prevent many issues. Good driving habits also play an important role – such as avoiding long periods of low-rev driving in diesel engines or not switching off the engine immediately after driving under heavy load. By taking care of the engine in your NISSAN MURANO, you are investing in reliable operation for years to come.

Trusted engine parts for: NISSAN MURANO – order at IC24.UK

Looking for reliable parts to repair the engine in your NISSAN MURANO? At IC24.UK you will find everything you need to resolve faults quickly and effectively. We offer only products from reputable manufacturers that guarantee full compatibility and safe operation.

Thanks to our intuitive search system, you can select only the parts that match your vehicle – without the risk of ordering the wrong component. Combined with fast delivery, transparent return policies and professional customer support, shopping with us is convenient and hassle-free. Don’t wait until a minor issue turns into a serious problem – take care of your NISSAN MURANO engine today and choose proven solutions from IC24.UK.