Engine Oil PEUGEOT 205

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 65 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.0
1990.08
1995.04
954
TU9
45
(33)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.0
1983.02
1987.10
954
108C (XV8)
45
(33)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.0
1987.10
1998.09
954
TU9
45
(33)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.1 XA
1987.07
1988.10
1118
E1
54
(40)
Hatchback
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.1
1990.08
1997.05
1124
HDZ (TU1M)
60
(44)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.1
1987.08
1990.07
1124
H1B (TU1)
54
(40)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.1
1983.02
1987.07
1124
109N (XW7)
49
(36)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.1
1983.02
1987.10
1124
109N (XW7)
49
(36)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.1
1983.02
1987.10
1124
109F (XW7)
50
(37)
Hatchback
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.1 CJ
1989.10
1994.12
1124
HDZ (TU1M)
60
(44)
Convertible
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.1
1989.07
1998.09
1124
HDZ (TU1M)
60
(44)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.1
1987.10
1992.07
1124
H1B (TU1)
54
(40)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.1
1987.10
1990.10
1124
109N (XW7)
49
(36)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.1
1987.10
1992.07
1124
H3A (TU1)
52
(38)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.3
1984.02
1987.10
1294
G1A
62
(47)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.3
1990.08
1992.07
1294
G1A
64
(47)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.3 Rallye
1987.10
1990.10
1294
TU24
101
(74)
Hatchback
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.4
1983.02
1987.07
1360
150G (XY7)
60
(44)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.4
1985.10
1987.10
1360
150H (XY8)
79
(58)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.4
1983.02
1987.10
1360
150D (XY7) 150G (XY7)
60
(44)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.4
1983.02
1987.10
1360
150B (XY8)
80
(59)
Hatchback
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.4 CJ
1989.03
1994.12
1360
K1D (TU3A)
67
(49)
Convertible
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.4 CJ
1991.05
1994.12
1360
KDY (TU3M) KDZ (TU3M)
75
(55)
Convertible
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.4 CJ
1988.03
1989.05
1360
150D (XY7) 150G (XY7)
60
(44)
Convertible
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.4 CT
1986.04
1988.12
1360
150B (XY8) 150H (XY8)
79
(58)
Convertible
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.4
1988.07
1998.09
1360
KDY (TU3M) KDZ (TU3M) KFX (TU3JP)
75
(55)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.4
1988.07
1989.05
1360
150B (XY8) 150H (XY8)
79
(58)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.4
1987.10
1989.05
1360
150D (XY7) 150G (XY7)
60
(44)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.4
1988.07
1998.09
1360
KDX (TU3MC) KDY (TU3M) KDZ (TU3M) TU32
75
(55)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.4
1987.06
1989.12
1360
K2B (TU3S)
84
(62)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.4
1987.10
1990.10
1360
K1D (TU3A)
67
(49)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.4 Cat
1987.08
1993.09
1360
KAY (TU3CP)
60
(44)
Hatchback
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.4 CJ Cat
1989.01
1993.09
1361
KAY (TU3CP)
60
(44)
Convertible
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.5
1984.02
1987.10
1442
Y2/K
86
(63)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.4
1987.06
1989.12
1442
Y2/K
86
(63)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.6
1986.08
1987.10
1580
B1A (XU51C) BAZ (XU5CP)
75
(55)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.6
1987.03
1987.10
1580
B1E (XU51C)
72
(53)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.6 GTI
1983.02
1987.07
1580
B6D (XU5JA)
116
(85)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.6 GTI
1984.12
1987.10
1580
180A (XU5J) 180Z (XU5J)
103
(76)
Hatchback
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.6 CJ
1992.08
1994.12
1580
BDY (XU5M3Z)
88
(65)
Convertible
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.6 CTI
1986.03
1990.10
1580
180A (XU5J) 180Z (XU5J)
103
(76)
Convertible
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.6
1990.08
1992.07
1580
171 (XU5S)
90
(66)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.6
1987.10
1998.09
1580
B1A (XU51C) BAZ (XU5CP)
75
(55)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.6
1987.10
1998.09
1580
B1E (XU51C)
72
(53)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.6 Aut.
1990.05
1998.09
1580
BDY (XU5M2Z) BDY (XU5M3Z)
88
(65)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.6 GTI
1987.10
1989.12
1580
180A (XU5J) 180Z (XU5J)
103
(76)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.6 GTI
1987.10
1989.12
1580
B6D (XU5JA)
116
(85)
Hatchback
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.7 Diesel
1994.03
1997.05
1769
161A (XUD7)
60
(44)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.8 D
1983.02
1990.07
1769
A9A (XUD7)
60
(44)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.8 DT
1990.08
1994.12
1769
XUD7T
79
(58)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.7 Diesel
1983.08
1987.10
1769
161A (XUD7)
60
(44)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.7 Diesel
1987.07
1998.09
1769
161A (XUD7)
60
(44)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.8 Diesel
1987.07
1998.09
1769
161A (XUD7)
60
(44)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.8 XDT
1990.08
1997.05
1769
XUD7T
79
(58)
Hatchback
PEUGEOT 205 Hatchback Van 1.9 D
1990.08
1992.07
1905
DJY (XUD9A)
64
(47)
Hatchback Van
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.9 GTI
1986.10
1987.10
1905
D6B (XU9JA)
128
(94)
Hatchback
PEUGEOT 205 I (741A/C) 1.9 GTI
1987.03
1987.10
1905
DFZ (XU9J1)
102
(75)
Hatchback
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.9 CTi
1987.08
1990.07
1905
DFZ (XU9J1)
101
(74)
Convertible
PEUGEOT 205 I Convertible (741B, 20D) 1.9 CTI
1987.10
1994.12
1905
DFZ (XU9J1)
102
(75)
Convertible
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.9 Diesel
1987.08
1994.06
1905
XUD9
69
(51)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.9 Diesel
1987.10
1998.09
1905
DJZ (XUD9A)
64
(47)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.9 GTI
1987.10
1994.10
1905
DKZ (XU9JAZ)
120
(88)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.9 GTI
1987.10
1989.05
1905
D2A (XU92C)
102
(75)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.9 GTI
1987.10
1998.09
1905
D6B (XU9JA)
128
(94)
Hatchback
PEUGEOT 205 II (20A/C) 1.9 GTI Cat
1987.10
1994.07
1905
DFZ (XU9J1)
102
(75)
Hatchback
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Peugeot 205
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 15W40
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2
API SP
ACEA A3 B4
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2
API SN
ACEA C3
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.92
6.60 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.92 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.10
10.92 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.10 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 12.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.43 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 MB 226.5
API SP
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.94
7.45 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3
API SP
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 1l

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C917 A DEXOS 2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 FIAT 9.55535 S2 MB 228.31 VW 505.01 MB 229.51 CHRYSLER MS-11106 FIAT 9.55535 GH2 RENAULT RN 17
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.20
9.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C917 A DEXOS 2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 FIAT 9.55535 S2 MB 228.31 VW 505.01 MB 229.51 CHRYSLER MS-11106 FIAT 9.55535 GH2 RENAULT RN 17
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 STELLANTIS FPW 9.55535/04 PSA B71 2294 PSA B71 2300
API CF SN
ACEA A3 B4
Product line EVOLUTION
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Engine Oil : PEUGEOT 205 – the foundation of your engine’s performance

Engine oil is one of the most important elements affecting the operation and lifespan of the power unit. Its primary functions include lubricating the moving parts of the engine, reducing friction, cooling, and protecting against corrosion. It should also be noted that engine oil helps maintain the cleanliness of the engine’s interior by preventing the build-up of contaminants. Choosing the right engine oil is crucial – not only for performance, but also for the safe operation of the engine. It is worth remembering that engine oil for: PEUGEOT 205 should be selected in accordance with the vehicle manufacturer’s recommendations, and its regular replacement is essential for the proper operation of the car.

Types of engine oil – mineral, semi-synthetic and synthetic

Three main types of engine oil are available on the market: mineral, semi-synthetic (semi-synthetic) and synthetic oils. Each of them has its own unique properties and applications.

Mineral oils are produced from crude oil and are characterised by the highest density. As a result, they provide sealing properties, making them an ideal choice for older engines and vehicles with high mileage. They are less resistant to high temperatures, which means they are not suitable for modern, high-performance power units.

Semi-synthetic oils (semi-synthetic) represent a compromise between mineral and synthetic oils. They combine the features of both types, offering better thermal stability than mineral oils while remaining more affordable than fully synthetic oils. They are a good choice for vehicles with moderate mileage and older engine designs.

Synthetic oils are produced through advanced chemical processes, which gives them the highest thermal stability and resistance to degradation. They are designed for modern engines operating under demanding conditions, such as high temperatures or heavy loads. Synthetic oils help reduce fuel consumption, protect against deposits, and ensure optimal lubrication across a wide range of temperatures.

: PEUGEOT 205 Long-life engine oil – extended engine protection

Long-life oils are distinguished by a special formulation that allows extended intervals between oil changes. Thanks to advanced additive packages, oils of this type retain their properties for a longer period, even under demanding operating conditions. Long-life oils are particularly recommended for modern vehicles equipped with systems that monitor oil condition and adjust service intervals according to the actual operating conditions of the engine.

However, it is important to remember that long-life oils require special attention. Their use should always follow the vehicle manufacturer’s recommendations, and regular monitoring of the oil level in: PEUGEOT 205 is essential. Although these oils allow less frequent visits to the workshop, specialists often recommend replacing them more frequently than the system indicates, especially in cases of intensive use or driving in demanding conditions such as urban traffic congestion or high temperatures.

Engine oil classifications – what do the markings on the label mean?

When choosing engine oil for: PEUGEOT 205, it is worth paying attention to its classification. The most commonly used designations are the SAE, API and ACEA standards.

SAE standard defines the viscosity of the oil at different temperatures. For example, the designation 5W40 indicates that the oil maintains its properties in temperatures ranging from -30°C (winter viscosity “5W”) to +35°C (summer viscosity “40”).

API standard divides oils into two groups: those intended for petrol engines (designation “S”) and diesel engines (designation “C”). Subsequent letters, such as “SL” or “CF”, indicate the quality class – the further the letter in the alphabet, the higher the oil quality.

ACEA standard is mainly used in Europe and takes into account vehicle manufacturer specifications. Designations such as A3/B4 or C3 indicate whether the oil is intended for petrol engines, diesel engines, or vehicles equipped with particulate filters (DPF/FAP).

It is also worth knowing that many car manufacturers apply their own quality standards, such as VW 505.00, Renault RN17 or BMW LL01. It is advisable to check whether the selected oil meets the requirements specified by the manufacturer of your vehicle. How often should engine oil be changed in: PEUGEOT 205?

Regular oil changes are essential for proper vehicle operation. Recommendations regarding oil change intervals can be found in the vehicle’s owner manual. However, specialists often recommend more frequent changes, particularly in cases of intensive use, driving in demanding conditions (for example in urban traffic where the engine often runs at idle), or in vehicles powered by LPG. The condition of engine oil also depends on driving style. Drivers who prefer dynamic driving should check the oil level and quality more frequently, as the engine operates at higher temperatures, which accelerates oil degradation. Remember that operating the engine for too long with worn oil can lead to serious engine damage.

Where to buy engine oil for: PEUGEOT 205? Choose a trusted source

Buying engine oil should be a considered decision – it is worth choosing products from reputable manufacturers and purchasing them from trusted sources. Our IC24.UK offers a wide range of engine oils for: PEUGEOT 205 that meet the highest quality standards. You will find products from brands such as Motul, Mobil, Valvoline, Castrol, Fuchs and Liqui Moly, trusted by drivers around the world. By purchasing engine oil for: PEUGEOT 205 at IC24.UK, you can be confident that you are receiving a genuine product tailored to the needs of your vehicle. In addition, you can benefit from professional advice to help you choose the right oil for: PEUGEOT 205.