CASTROL Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

Index: MAGNATEC 10W40 A/B 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
29.53 £
45.60 £
(Price for 1L: 6.15 7.38 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VW 501.01
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
FIAT 9.55535 D2
OEM spec:
MB 229.3
API:
SP
Product line:
MAGNATEC
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G12B96, 4008177179051, 4008177189111, PU-G12B96
Item code:
G12B96
Item index:
470637
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Part Synthetic Oil
SAE viscosity class:
10W-40
Specification:
ACEA A3/B4
Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-D2
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-D2
Specification:
API Gasoline SP
Manufacturer Approval:
MB 229.3
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
Oil manufacturer recommendation:
MB 226.5
Manufacturer Approval:
VW 501 01
Manufacturer Approval:
VW 501.01
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.3
Manufacturer Approval:
VW 505 00
Manufacturer Approval:
MB 226.5
Engine oil MAGNATEC (4L) 10W40 ;API SP; FIAT 9.55535 D2; MB 229.3; VW 501.01; VW 505.00

Cross references Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

Cross references

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 4l EVOLUTION

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.47
30.39 £ 65.92 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.88 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.39 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.72
28.93 £ 53.50 £
(8.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.72 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API SN SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 4l Quartz

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.78
24.82 £ 45.58 £
(7.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.78 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.22
36.85 £ 58.50 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.22 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 10W40 5L

10W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.82
54.85 £
(13.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l MAXLIFE

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 5l MAXLIFE

10W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 63.82 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.12 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API SP CF SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.58
74.65 £
(22.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.82 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.02 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.54 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4l MaxExpert

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4x4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
117.85
98.21 £ 178.92 £
(7.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 117.85 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l Optimal

10W40 4l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.58
44.65 £ 73.60 £
(13.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.58 £

Other codes

B06VVH474F AMAZON (ASIN)
B075SF7D4N AMAZON (ASIN)
B076BF47L3 AMAZON (ASIN)
470637 ARTNR_Z_TCD
MAGNATEC 10W-40 A3/B4 ARTNR_Z_TCD
15F7CE CASTROL
15CA1F IC KROSY
19 42 046 IC KROSY
2001-01-0004E IC KROSY
2001-01-0018E IC KROSY
2001-01-0018E +PASTA 0,5L IC KROSY
6100 SYNERGIE+ 10W40 4L IC KROSY
6100 SYNERGIE+ 10W40 5L+5 IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L M IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L PL SET IC KROSY
CH T. DI 10W40 5L PL IC KROSY
DIESEL LITE 10W40 4L+1L IC KROSY
DIESEL LITE 10W40 5L IC KROSY
DIESEL LITE 10W40 5L+1L IC KROSY
DIESEL LITE 10W40 5L+KAMI IC KROSY
DURABLEND 10W40 4L IC KROSY
EURODIESEL 15W40 5L+1L IC KROSY
EUROLITE 10W40 2L IC KROSY
EUROLITE 10W40 4L IC KROSY
EUROLITE 10W40 4L+1L IC KROSY
EUROLITE 10W40 5L IC KROSY
EUROLITE 10W40 5L+1L IC KROSY
FORMULA S 10W40 4L IC KROSY
GTX MAGN.10W40 4L+BIOF 2L IC KROSY
GTX MAGN.10W40 4L+BIOF 4L IC KROSY
GTX ULTRACLEAN 10W40 4L IC KROSY
HAVOLINE EXT.10W40 4L IC KROSY
HAVOLINE EXT.10W40 5L IC KROSY
HELIX HX6 10W40 4LX4 IC KROSY
HELIX HX7 10W40 4L+1L IC KROSY
HELIX HX7 10W40 4LX4 IC KROSY
HELIX PLUS 16L+4L GRATIS IC KROSY
HELIX PLUS 4L IC KROSY
HELIX PLUS 4L+1L IC KROSY
LIM1301+1L GRATIS IC KROSY
LIM1301P IC KROSY
LIM1310 IC KROSY
LIM1310+GRATIS IC KROSY
LIM1387 10W40 5L IC KROSY
LIM2184 5L+1L IC KROSY
LIM2184P 10W40 5L+1L IC KROSY
LIM2184S 10W40 5L+2666 IC KROSY
LIM2627/1092 IC KROSY
LIM2654 5L+1L IC KROSY
LIM2654P 5L+1L IC KROSY
LIM9504 10W40 4L IC KROSY
LITE 10W40 5L IC KROSY
LOTOS CITY 10W40 SJ/CF 5L IC KROSY
LOTOS CITY SEMISYNT. 5L IC KROSY
LOTOS DIESEL SEMIS. 4+1L IC KROSY
LOTOS DIESEL SEMIS. 5L IC KROSY
LOTOS SEMIS.4L+1L IC KROSY
MAGNATEC 10W40 4L+1L IC KROSY
MAGNATEC 10W40 4LX4 IC KROSY
MAGNATEC 10W40 5L IC KROSY
MAGNATEC D. 10W40 4L IC KROSY
MAX ULTRA PLUS 10W40 4L IC KROSY
MAX ULTRA PLUS 10W40 5L IC KROSY
MAXLIFE 10W40 4L+ GRATIS IC KROSY
MAXLIFE 10W40 4L+OSLONA IC KROSY
MAXLIFE 10W40 4L+SPRAY IC KROSY
MAXLIFE 10W40 5L IC KROSY
MOBPSU10W404 IC KROSY
MOTORWAY MIN.10W40 4,5L IC KROSY
MOTORWAY SEMIS.10W40 4,5L IC KROSY
O.O SEM SN 10W40 4,5L IC KROSY
ORLEN OIL SUP.SEMIS.4L IC KROSY
PLAT.CL.DI. SEMI.4,5L+2L IC KROSY
PLAT.CL.SEMI. 4,5+2L IC KROSY
PLATINUM CL. SEMI. 4,5+3Z IC KROSY
PLATINUM CLASS. SEMI. 4,5 IC KROSY
PLATINUM SEMISYNT 4L IC KROSY
PREMIUM LITE 10W40 5L IC KROSY
QUARTZ 7000 10W40 5L IC KROSY
SELENIA ACT 10W40 4L IC KROSY
SELENIA ACT 10W40 4L+1L IC KROSY
SELENIA ALFA 20K 10W40 2L IC KROSY
SELENIA ALFA 20K 10W40 5L IC KROSY
STASWM10W404 IC KROSY
SUPERWAY 10W40 4L IC KROSY
SYNTIUM 1000 10W40 4L IC KROSY
TEC PLUS 10W40 4L IC KROSY
TEC PLUS 10W40 5L IC KROSY
VISCO 3000 10W40 5L IC KROSY
X-FLOW S 10W40 SEMI. 5L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 4L IC KROSY
XALITE025 IC KROSY
XT2000 15W40 5L IC KROSY
15F7CE NR_KAT
FIAT 9.55535 D2 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
VW 501.01 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC
Product opinion:Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.