Engine Parts TOYOTA LAND CRUISER

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 90 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 (RJ70_, RJ73_, RJ70RV)
1984.11
1993.05
2367
22R
110
(81)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 (RJ70_, RJ73_)
1984.11
1993.05
2367
22R
105
(77)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 (RJ70_V, RJ73_V)
1985.01
1996.12
2367
22RE
114
(84)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J25_) 2.4 Hybrid 4WD (TJH251)
2023.10
2393
T24A-FTS
330
(243)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 D (LJ70_, LJ70R)
1984.11
1985.10
2446
2L
72
(53)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 TD (LJ70_, LJ73_, LJ70RV)
1985.10
1990.05
2446
2L-T
86
(63)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 TD (LJ70)
1990.01
1993.05
2446
2L-T
90
(66)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Hardtop (_J7_) 2.4 TD (LJ70_, LJ70R)
1990.07
1996.05
2446
2L-T
90
(66)
Open Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 90 (_J9_) 2.7 (RZJ95, RZJ90)
1995.06
2002.08
2694
3RZ-FE
150
(110)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 2.7 (TRJ120, TRJ125)
2003.11
2010.02
2694
2TR-FE
163
(120)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 2.7 (TRJ150_, TRJ155_, TRJ150R, TRJ150W)
2009.08
2694
2TR-FE
163
(120)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J25_) 2.8 D MHEV 4x4 (GDJ251)
2024.05
2755
1GD-FTV
204
(150)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J25_) 2.8 D MHEV 4x4 (GDJ251)
2025.05
2755
1GD-FTV
205
(151)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J25_) 2.8 GD 4x4 (GDJ250)
2024.06
2755
1GD-FTV
204
(150)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 2.8 D-4D
2024.03
2755
1GD-FTV
230
(169)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 2.8 D-4D (GDJ150_, GDJ155_, GDJ150, GDJ151)
2015.06
2755
1GD-FTV
177
(130)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 2.8 D-4D (GDJ150, GDJ155)
2018.10
2755
1GD-FTV
200
(147)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 2.8 D-4D (GDJ155, GDJ150)
2020.07
2755
1GD-FTV
204
(150)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J4_, _J5_) 3.0 D 4WD (BJ42, BJ40RV)
1969.03
1984.10
2977
B
80
(59)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 3.0 TD (KZJ70_, KZJ73_, KZJ77_, KZJ78_, KZJ71_)
1993.05
1996.05
2982
1KZ-T 1KZ-TE
125
(92)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 90 (_J9_) 3.0 D-4D (KDJ90, KDJ95, KZJ9_, LJ9_, RZJ9_, VZJ9_)
2000.02
2002.08
2982
1KD-FTV
170
(125)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 90 (_J9_) 3.0 D-4D 4WD (KDJ90_, KDJ95_, KDJ90W, KDJ95W)
2000.08
2002.08
2982
1KD-FTV
163
(120)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 90 (_J9_) 3.0 TD (KZJ90_, KZJ95_, KZJ90R, KZJ95R, KZJ90W, KZJ95W)
1996.04
2002.12
2982
1KZ-TE
125
(92)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 90 (_J9_) 3.0 TD (KZJ90, KZJ95)
1995.04
2000.07
2982
1KZ-TE
140
(103)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Hardtop (_J7_) 3.0 TD (KZJ70_, KZJ70R)
1993.05
1996.05
2982
1KZ-T
125
(92)
Open Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D (KDJ120, KZJ120)
2003.02
2009.07
2982
1KZ-TE
133
(98)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D (KZJ120_, KZJ120R)
2005.08
2009.07
2982
1KZ-TE
131
(96)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D (KZJ120)
2002.09
2009.07
2982
1KZ-TE
125
(92)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120_)
2006.08
2009.07
2982
1KD-FTV
204
(150)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125, KDJ121)
2002.09
2010.12
2982
1KD-FTV
173
(127)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125)
2004.07
2009.08
2982
1KD-FTV
166
(122)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125)
2002.09
2009.08
2982
1KD-FTV
163
(120)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 3.0 D-4D (KDJ150_, KDJ150, KDJ155)
2009.08
2982
1KD-FTV
173
(127)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 3.0 D-4D (KDJ155_, KDJ150_, KDJ150R, KDJ155R)
2009.08
2982
1KD-FTV
190
(140)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 3.0 TDi (KDJ150_)
2009.08
2982
1KD-FTV
163
(120)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER VAN (_J15_) 3.0 D4d 4WD (KDJ155, KDJ150)
2011.01
2982
1KD-FTV
190
(140)
Closed Off-Road Van
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D (LJ120, LJ125)
2002.09
2010.02
2986
5L-E
95
(70)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 300 (_J3_) 3.3 Twin Turbo 4WD (FJA300)
2022.02
3346
F33A-FTV
299
(220)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 90 (_J9_) 3.4 i 24V (VZJ90_, VZJ95_, VZJ90R, VZJ95R, VZJ90W,...
1996.03
2002.08
3378
5VZ-FE
178
(131)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 3.4 TD (BJ71_V, BJ74)
1985.10
1989.12
3431
13BT
124
(91)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Softtop (_J4_) 3.4 4WD (BJ42, BJ45, BJ46)
1980.08
1983.10
3431
3B
90
(66)
Open Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J4_, _J5_) 3.4 D (BJ42_V, BJ45_V, BJ46_, BJ42RV, BJ45RV)
1980.08
1984.10
3432
3B
90
(66)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J6_) 3.4 Diesel (BJ60, BJ61)
1981.10
1987.08
3432
3B
90
(66)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 3.4 D (BJ70, BJ73, BJ75)
1984.11
1996.12
3432
3B
95
(70)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Pickup (_J4_) 3.4 D (BJ45_P, BJ45RP)
1980.08
1984.10
3432
3B
90
(66)
Pickup
TOYOTA LAND CRUISER 300 (_J3_) 3.4 (VJA300)
2021.08
3445
V35A-FTS
415
(305)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 3.5 (GRJ152_)
2015.09
3456
7GR-FKS
280
(206)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 3.5 D (PZJ70/73/75)
1990.01
3500
0
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J6_) 4.0 (FJ62_G, FJ62RG)
1987.08
1992.12
3956
3F-E
156
(115)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J6_) 4.0 (FJ62_V)
1984.11
1987.08
3956
3F
137
(101)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 80 (_J8_) 4.0 (FJ80_, FJ80R, FJ80G)
1990.01
1992.10
3956
3F-E
156
(115)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 4.0 (GRJ120, GRJ125, GRJ121)
2002.12
2010.12
3956
1GR-FE
249
(183)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 4.0 (GRJ120, GRJ125)
2002.09
2010.08
3956
1GR-FE
243
(179)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 4.0 (GRJ120)
2005.08
2009.07
3956
1GR-FE
276
(203)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J12_) 4.0 V6 VVT-i (GRJ125)
2003.01
2009.07
3956
1GR-FE
282
(207)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 4.0 V6 Dual VVTi (GRJ150_)
2009.08
3956
1GR-FE
279
(205)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 4.0 V6 VVT-i (GRJ150_, GRJ125_, GRJ150)
2009.08
3956
1GR-FE
282
(207)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER PRADO (_J15_) 4.0 V6 VVTi (GRJ150)
2009.08
3956
1GR-FE
275
(202)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J4_, _J5_) 4.0 D (HJ47_V)
1980.08
1984.10
3980
2H
103
(76)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J6_) 4.0 D (HJ60_)
1981.10
1988.01
3980
2H
105
(77)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J6_) 4.0 Diesel (HJ60)
1982.01
1985.12
3980
2H
101
(74)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J6_) 4.0 Diesel (HJ60)
1982.10
1989.12
3980
2H
103
(76)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J6_) 4.0 Turbo-D (HJ61_V, HJ61)
1985.10
1989.12
3980
12HT
136
(100)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Pickup (_J4_) 4.0 D (HJ47_P, HJ47RP)
1980.08
1984.10
3980
2H
103
(76)
Pickup
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 4.2 D (HZJ76, HZJ78, HZJ70, HZJ73, HZJ75, HZJ79, HZJ77,...
1990.01
4164
1H-Z
131
(96)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 4.2 TDi 4x4 (HDJ78)
2001.09
2006.06
4164
1HD-FTE
204
(150)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 100 (_J1_) 4.2 D (HZJ105)
1998.03
2007.08
4164
1H-Z
131
(96)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 100 (_J1_) 4.2 TD (HDJ100_, HDJ100)
1998.01
2007.08
4164
1HD-FTE
204
(150)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 80 (_J8_) 4.2 D (HZJ80, HZJ81)
1990.01
1997.12
4164
1H-Z
135
(99)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 80 (_J8_) 4.2 TD (HDJ80, HDJ81)
1990.01
1997.12
4164
1HD-T
167
(123)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 80 (_J8_) 4.2 TD (HDJ80)
1992.08
1997.12
4164
1HD-T
160
(118)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 80 (_J8_) 4.2 TD 24V (HDJ80_, HDJ80, HDJ81V)
1995.01
1997.12
4164
1HD-FT
170
(125)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Hardtop (_J7_) 4.2 D (HZJ70, HZJ73)
1990.01
2001.08
4164
1H-Z
167
(123)
Open Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Pick-up (_J7_, _JL7_) 4.2 D 4x4 (HZJ7__V, HZJ75RP, HZJ79R)
1990.01
4164
1H-Z
131
(96)
Platform/Chassis
TOYOTA LAND CRUISER (_J4_, _J5_) 4.2 (FJ40, FJ43, FJ45, FJ55)
1975.01
1986.04
4230
2F
121
(89)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER (_J6_) 4.2 (FJ60_V, FJ55_)
1981.10
1988.01
4230
2F
120
(88)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Pickup (_J4_) 4.2 (FJ45_P)
1975.01
1986.04
4230
2F
121
(89)
Pickup
TOYOTA LAND CRUISER Softtop (_J4_) 4.2 4WD (FJ40, FJ45, BS46)
1972.11
1983.10
4230
2F
121
(89)
Open Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER Softtop (_J4_) 4.2 4WD (FJ45_, FJ45R, FJ40_, FJ40R)
1974.11
1984.12
4230
2F
137
(101)
Open Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 200 (_J2_) 4.5 D V8 (VDJ200)
2008.01
4461
1VD-FTV
286
(210)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 200 (_J2_) 4.5 D4-D (VDJ200_)
2015.08
4461
1VD-FTV
249
(183)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 200 (_J2_) 4.5 D4-D (VDJ200)
2007.09
4461
1VD-FTV
265
(195)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 200 (_J2_) 4.5 D4-D (VDJ200)
2012.01
4461
1VD-FTV
272
(200)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 200 (_J2_) 4.5 D4-D (VDJ200)
2013.01
4461
1VD-FTV
232
(171)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 200 (_J2_) 4.5 D4-D (VDJ200)
2007.08
4461
1VD-FTV
235
(173)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 80 (_J8_) 4.5 24V (FZJ80_)
1992.08
1997.12
4477
1FZ-FE
205
(151)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 200 (_J2_) 4.6 V8 (URJ202W)
2012.01
4608
1UR-FE
318
(234)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 100 (_J1_) 4.7 (UZJ100_, UZJ100R)
1998.01
2007.08
4664
2UZ-FE
235
(173)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 100 (_J1_) 4.7 (UZJ100)
2002.02
2007.08
4664
2UZ-FE
238
(175)
Closed Off-Road Vehicle
TOYOTA LAND CRUISER 200 (_J2_) 4.7 V8 (UZJ200)
2008.01
4664
2UZ-FE
288
(212)
Closed Off-Road Vehicle
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Toyota Land cruiser

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec KIA HYUNDAI TOYOTA HONDA MITSUBISHI FORD M2C946 A ISUZU CHRYSLER MS-6395 SUBARU MAZDA NISSAN GM 6094M
API SN ILSAC GF-5
Product line Special TEC AA
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 5
OEM spec OPEL OV0401547-D30 OPEL OV0401547-G30 VW 501.01 VW 505.00 VW 502.00 VW 500.00 VW 503.01 BMW LL-04 MB 229.31 VW 505.01 VW 504.00 VW 507.00 MB 229.51 VW 503.00 VW 506.00 VW 506.01 PORSCHE C30 FIAT 9.55535 S1 MB 229.52 HAVAL BMW LL-01 model up to END 2018 BMW LL-01 FE model up to END 2018 FIAT 9.55535 S3
API SQ
ACEA C3
Product line TopTec 4200
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4200

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec OPEL OV0401547-D30 OPEL OV0401547-G30 VW 501.01 VW 505.00 VW 502.00 VW 500.00 VW 503.01 BMW LL-04 MB 229.31 VW 505.01 VW 504.00 VW 507.00 MB 229.51 VW 503.00 VW 506.00 VW 506.01 PORSCHE C30 FIAT 9.55535 S1 MB 229.52 HAVAL BMW LL-01 model up to END 2018 BMW LL-01 FE model up to END 2018 FIAT 9.55535 S3
API SQ
ACEA C3
Product line TopTec 4200
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.27
21.89 £ 32.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.27 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4600

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec GM LL-B-025 GM LL-A-025 VW 505.00 VW 502.00 OPEL LL-B-025 BMW LL-04 VW 505.01 MB 229.51 OPEL LL-A-025
API CF SN
ACEA C3
Product line TopTec 4600
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.44
19.53 £ 29.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.44 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4600

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 5
OEM spec GM LL-B-025 GM LL-A-025 VW 505.00 VW 502.00 OPEL LL-B-025 BMW LL-04 VW 505.01 MB 229.51 OPEL LL-A-025
API CF SN
ACEA C3
Product line TopTec 4600
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.32
58.60 £ 124.56 £
(14.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.32 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC F ECO

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 5
OEM spec LAND ROVER 03.5004 FORD WSS-M2C948 B JAGUAR 03.5004
API SN
ACEA C5
Product line Special TEC F ECO
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.52
104.60 £
(25.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC F

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C913 B FORD M2C913 C FORD M2C913 D FORD M2C913 A FIAT 9.55535 G1 IVECO 18-1811 S1 STJLR.03.5003
ACEA A5 B5
Product line Special TEC F
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.56
104.63 £
(25.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Special TEC F

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C913 B FORD M2C913 C FORD M2C913 D FORD M2C913 A FIAT 9.55535 G1 IVECO 18-1811 S1 STJLR.03.5003
ACEA A5 B5
Product line Special TEC F
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.28
22.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 5
OEM spec KIA HYUNDAI TOYOTA HONDA FORD M2C961 A1 FORD M2C946 A FORD M2C946 B1 DEXOS1 GEN3 SUBARU MAZDA WULING HAVAL GREAT WALL GWM FIAT 9.55535 CR1 NISSAN GM 6094M
API ILSAC GF-7A SQ
Product line Special TEC AA
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.46
104.55 £
(25.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 1l Special TEC AA

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 1
OEM spec KIA HYUNDAI FORD M2C947 B1 TOYOTA HONDA MITSUBISHI DEXOS1 GEN3 FORD M2C962 A1 CHRYSLER MS-6395 FORD M2C947 A SUBARU MAZDA FIAT 9.55535 CR1 NISSAN GM 6094M
Product line Special TEC AA
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.56
21.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC AA

Name Engine oil
Viscosity 5W20
Capacity [l] 5
OEM spec KIA HYUNDAI FORD M2C947 B1 TOYOTA HONDA MITSUBISHI DEXOS1 GEN3 FORD M2C962 A1 CHRYSLER MS-6395 FORD M2C947 A SUBARU MAZDA FIAT 9.55535 CR1 NISSAN GM 6094M
Product line Special TEC AA
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
108.24
90.20 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C947 B1 JAGUAR 03.5006 LAND ROVER 03.5006 CHRYSLER MS-12145 OPEL OV0401547 MB 229.71 BMW LL-17 FE+ VAUXHALL OV0401547
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Product line TopTec 6600
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Engine for: TOYOTA LAND CRUISER – the heart of your car

The engine is the most important component of every vehicle – it is responsible for generating power and ensuring proper performance. The correct operation of the power unit affects not only driving comfort but also running costs. Unfortunately, even the best engines may eventually require attention, especially if one of their components becomes worn. Instead of the costly replacement of the entire unit, it is often enough to replace a specific part to restore full functionality.

At IC24.UK you will find a wide range of parts related to the powertrain system. Whether you need a new turbocharger, EGR valve, dual mass flywheel, intercooler, sensors or glow plugs – in the category “Engine for: TOYOTA LAND CRUISER” we have gathered everything required for fast and effective repairs.

Engine components for: TOYOTA LAND CRUISER available in our range

At IC24.UK you will find most of the key components responsible for the proper operation of the engine. All available products are matched to the specific vehicle model – giving you confidence in compatibility and straightforward installation.

Our range includes, among others:

  • turbochargers and intake system components,
  • EGR valves and exhaust gas recirculation system parts,
  • dual mass flywheels and clutch kits,
  • glow plugs and engine sensors,
  • gaskets, timing belts and tensioners,
  • mass air flow sensors, intercoolers and other components.

All parts come from reputable manufacturers and meet the highest quality standards – allowing you to restore the engine performance in your TOYOTA LAND CRUISER without unnecessary risk.

How to recognise that the engine in your TOYOTA LAND CRUISER requires attention?

Symptoms of engine problems are not always obvious, but it is worth knowing the most common ones so you can react in time and avoid costly repairs. Early warning signs include loss of power, uneven idling, difficulty starting the vehicle, or increased fuel consumption. Another clear sign may be smoke from the exhaust pipe – black, white or blue smoke may indicate specific problems, for example with the turbocharger or the head gasket.

It is also worth paying attention to unusual engine noises – knocking, rattling or metallic grinding usually means that something is wrong. A fault in one component can affect the entire system, which is why quick diagnosis and replacement of the defective part are so important. This will help you avoid more serious failures and maintain the full performance of your TOYOTA LAND CRUISER.

How to maintain the engine in your TOYOTA LAND CRUISER so it lasts for years?

A well-maintained engine guarantees not only performance but also efficiency and peace of mind in everyday use. The foundation is regular replacement of engine oil and filters – not only according to the manufacturer’s recommendations, but also depending on driving style. It is also worth remembering to monitor the level of operating fluids, the condition of belts and the tension of the timing system.

Cleaning the intake system and regularly checking components such as the EGR valve, turbocharger or temperature sensors can help prevent many issues. Good driving habits also play an important role – such as avoiding long periods of low-rev driving in diesel engines or not switching off the engine immediately after driving under heavy load. By taking care of the engine in your TOYOTA LAND CRUISER, you are investing in reliable operation for years to come.

Trusted engine parts for: TOYOTA LAND CRUISER – order at IC24.UK

Looking for reliable parts to repair the engine in your TOYOTA LAND CRUISER? At IC24.UK you will find everything you need to resolve faults quickly and effectively. We offer only products from reputable manufacturers that guarantee full compatibility and safe operation.

Thanks to our intuitive search system, you can select only the parts that match your vehicle – without the risk of ordering the wrong component. Combined with fast delivery, transparent return policies and professional customer support, shopping with us is convenient and hassle-free. Don’t wait until a minor issue turns into a serious problem – take care of your TOYOTA LAND CRUISER engine today and choose proven solutions from IC24.UK.