LIQUI MOLY Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

Index: LIM2324 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
66.61 £
121.20 £
(Price for 1L: 11.10 13.32 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.61 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
MB 226.52
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
PEUGEOT B71 2290
OEM spec:
CITROEN B71 2290
OEM spec:
FIAT 9.55535 S1
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
SUBARU
OEM spec:
SUZUKI
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
RENAULT RN 17
ACEA:
C3
ACEA:
C2
Product line:
TopTec 4300
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-AD6076, 4100420037412, 4100420023248, PU-AD6076
Item code:
AD6076
Item index:
P000325
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-30
Manufacturer Approval:
229.52
Manufacturer Approval:
ACEA C2/C3
Manufacturer Approval:
API SP
Manufacturer Approval:
MB-Freigabe 226.52
Manufacturer Approval:
Peugeot Citroen (PSA
Manufacturer Approval:
Renault RN 17
Oil manufacturer recommendation:
*Ausnahme Renault S
Oil manufacturer recommendation:
Alpine
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-S1
Oil manufacturer recommendation:
Honda
Oil manufacturer recommendation:
Hyundai
Oil manufacturer recommendation:
Infiniti
Oil manufacturer recommendation:
Kia
Oil manufacturer recommendation:
Lexus
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.31/229.51
Oil manufacturer recommendation:
Mitsubishi
Oil manufacturer recommendation:
Nissan
Oil manufacturer recommendation:
Renault RN 0700*
Oil manufacturer recommendation:
RN 0710*
Oil manufacturer recommendation:
Subaru
Oil manufacturer recommendation:
Suzuki
Oil manufacturer recommendation:
Toyota
Engine oil TopTec 4300 (5L) 5W30 ; ACEA C2; C3; CITROEN B71 2290; FIAT 9.55535 S1; HONDA; HYUNDAI; KIA; MB 226.52; MB 229.31; MB 229.51; MB 229.52; MITSUBISHI; NISSAN; PEUGEOT B71 2290; RENAULT RN 070

Cross references Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.40
82.83 £
(19.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.79 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.46 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.84
37.37 £ 74.92 £
(8.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.84 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.80
59.00 £
(17.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.24
95.20 £
(28.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l GTX

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.28
60.23 £
(14.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.88 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.65
30.54 £ 57.58 £
(9.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.65 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.50
88.75 £
(21.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.04 £

TOTALENERGIES
Engine Oil QUARTZ 5W30 I. FGO 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
89.20
74.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B003JHOCFU AMAZON (ASIN)
2324 ARTNR_Z_OE
P000325 ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-CLEAN 5W30 5L IC KROSY
CARBON 5W30 1L IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L M IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L MSET IC KROSY
FORMULA CFE 5W30 4L IC KROSY
HAVOLINE ENERGY 5W30 1L IC KROSY
LIM8973 5W30 5L+2640 IC KROSY
SPECIFIC 2290 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 2290 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W30 4L SET S IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
X-FLOW V 5W30 20L IC KROSY
2324 LIQUI MOLY
TOP TEC 4300 LIQUI MOLY
2324 NR_KAT
CITROEN B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S1 OEM SPECYFIKACJA
HONDA OEM SPECYFIKACJA
HYUNDAI OEM SPECYFIKACJA
KIA OEM SPECYFIKACJA
MB 226.52 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 17 OEM SPECYFIKACJA
SUBARU OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.