Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Size
Capacity [l]
OEM spec
Base technology
Offer
Oils engine
Bestsellers
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
27.68
23.07 £ 50.98 £
(6.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.68 £
38.36
31.97 £ 53.10 £
(9.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.36 £
Sports oils
Performance
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE QUAD ATV 4l 4T bio-degradable packaging, API SN JASO MA-2 synthetic
API SN
ACEA A3 B3
Intended use Quad
Base technology synthetic
65.56
54.63 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.02 £