RAVENOL Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

Index: RAV VDL SAE 5W40 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
110.34 £
(Price for 1L: 22.99 27.59 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
GM LL-B-025
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
OPEL LL-B-025
OEM spec:
BMW LL-98
OEM spec:
NISSAN
API:
CF
ACEA:
B4
ACEA:
B3
Product line:
Cleansynto
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E6CC4D, 4014835723795
Item code:
E6CC4D
Item index:
1111132
PCN:
27101981
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA B3/B4
Specification:
API CF
Specification:
BMW Longlife-98
Specification:
Fiat 9.55535-M2
Specification:
MB 229.3
Specification:
Mitsubishi
Specification:
Nissan
Specification:
Opel/GM-LL-B-025
Specification:
Toyota Common Rail
Specification:
VW 505 00
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-40
Engine oil Cleansynto (4L) 5W40 ;API CF; ACEA B3; B4; BMW LL-98; GM LL-B-025; MB 229.3; MITSUBISHI; NISSAN; OPEL LL-B-025; TOYOTA; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.38 £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.02 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.45 £

Other codes

1111132 ARTNR_Z_TCD
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
X-FLOW G 5W40 SYNT. 4L IC KROSY
1111132-004-01-999 NR_KAT
BMW LL-98 OEM SPECYFIKACJA
GM LL-B-025 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
OPEL LL-B-025 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
1111132 RAVENOL
1111132-004 RAVENOL
1111132-004-01-999 RAVENOL
RAVENOL VDL SAE 5W-40 RAVENOL
VDL SAE 5W-40 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
Product opinion:Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.