Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
23.16
19.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l RIMULA

5W30 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
6 pcs.
87.70
73.08 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l

0W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
130.42
108.68 £
(26.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 1l QUARTZ XTRA

0W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
24.58
20.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
4 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil Cleansynto 0W40

0W40 1l

API SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
31.14
25.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l USVO

0W30 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
165.84
138.20 £
(33.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.91 £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
100.68
83.90 £
(20.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W30 5l Mobil 1

0W30 5l

API SL SN SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
109.98
91.65 £
(22.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
14.93
12.44 £ 35.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.93 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
107.20
89.33 £
(26.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
26.16
21.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £

SHELL
Engine Oil 5W20 5l Helix

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
67.51
56.26 £ 126.66 £
(13.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 67.51 £

SHELL
Engine Oil 0W20 1l Helix

0W20 1l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
27.28
22.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 9 of 9