Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Product line

Intended use

Base technology

Offer

Engine Oils

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 4l EDGE

10W60 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 1l EDGE

10W60 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.04
25.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W50 4l Molygen

5W50 4l

API CF SJ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.24
96.03 £
(28.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W50 1l Molygen

5W50 1l

API CF SJ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.76
25.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic

10W60 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W60 1l Quartz

10W60 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.82
8.18 £ 20.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.82 £

RAVENOL
Engine Oil 10W60 1l

10W60 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.80
24.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W50 1l Mobil 1

5W50 1l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
15.31
12.76 £ 22.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.31 £