LIQUI MOLY Engine Oil 5W50 4l Molygen

Index: LIM2543 5W50 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
115.24 £
(Price for 1L: 24.01 28.81 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W50
Capacity [l]:
4
OEM spec:
MB 229.1
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
VW 502.00
API:
CF
API:
SJ
Product line:
Molygen
Intended use:
Passenger cars
Offer:
Tuning
Bar code:
4100420025433, IC-E48B0E, PU-E48B0E
Item code:
E48B0E
Item index:
P000348
PCN:
34031980
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-50
Oil manufacturer recommendation:
ACEA A3/B3
Oil manufacturer recommendation:
API SJ
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.1
Oil manufacturer recommendation:
VW 502 00/505 00
Engine oil Molygen (4L) 5W50 ;API CF; SJ; MB 229.1; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W50 4l Molygen

Cross references
Sports oils

ELF
Engine Oil 5W50 4l EVOLUTION

5W50 4l

API SG CD
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(14.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 5W50 5l 8100

5W50 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.53
67.94 £ 133.86 £
(16.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.50 £
Sports oils

VALVOLINE
Engine Oil 5W50 4l VR1

5W50 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.35
42.79 £ 93.52 £
(12.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 51.35 £

CASTROL
Engine Oil 5W50 5l EDGE

5W50 5l

API SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
151.56
126.30 £
(30.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W50 4l Mobil 1

5W50 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
58.52
48.77 £ 88.48 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.52 £

Other codes

2543 ARTNR_Z_OE
P000348 ARTNR_Z_TCD
MOTORSPORT 5W50 5L IC KROSY
2543 LIQUI MOLY
2543 NR_KAT
MB 229.1 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W50 4l Molygen
Product opinion:Engine Oil 5W50 4l Molygen
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.