Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Product line
Engine Oils
OE FORD
Engine Oil 5W30 1l
API ILSAC GF-4 CF SM
ACEA A1 B1 A5 B5
15.60
13.00 £ 18.72 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
15.60 £
11.04
9.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
30.16
25.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.02 £
ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC
API CF
Intended use Passenger cars
9.90
8.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.36
11.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super
API SL CF
Intended use Passenger cars
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
54.54 £
141.94
118.28 £
(35.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 1l Synthoil Energy
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.18
25.98 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W40 1l CLASSIC
API CF
Intended use Passenger cars
14.10
11.75 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
31.48
26.23 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.60
11.33 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME
API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.77 £
134.70
112.25 £
(33.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil RAV FEL SAE 5W30 10L
API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
212.20
176.83 £
(21.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
165.84
138.20 £
(33.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC
API CF
Intended use Passenger cars
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
14.93
12.44 £ 35.38 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.93 £
REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
64.58 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
43.62
36.35 £
(8.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.68 £
previous
7 of 7