Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
ACEA
Product line
Intended use
Base technology
Engine Oils
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.50 £
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
23.42
19.52 £ 41.46 £
(5.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.42 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
122.02
101.68 £
(10.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
39.97
33.31 £ 67.12 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
39.97 £
39.98
33.32 £ 78.04 £
(10.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
39.98 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.68 £