ORLEN Engine Oil 5W30 4l MaxExpert
Index:
MAXEXP. V+ 5W30 4L
Rate this product first
0
pcs.
Goods not in stock -
39.97 £
67.12
£
(Price for 1L:
8.33 9.99
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.97 £
request-default-article
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
OPEL OV0401547-D30
OEM spec:
OPEL OV0401547-G30
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
VW 504.00
OEM spec:
VW 507.00
OEM spec:
PORSCHE C30
OEM spec:
MB 229.52
API:
SQ
ACEA:
C3
Product line:
MaxExpert
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
5901001810078, IC-G13ROC
Item code:
G13ROC
Item index:
MAXEXP. V+ 5W30 4L
PCN:
27101981
Manufacturer:
Engine oil MaxExpert (4L) 5W30 ;API SQ; ACEA C3; BMW LL-04; MB 229.52; OPEL OV0401547-D30; OPEL OV0401547-G30; PORSCHE C30; VW 504.00; VW 507.00
Cross references Engine Oil 5W30 4l MaxExpert
Cross references
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.07 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.78 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.50 £
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
79.12
65.93 £
(15.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.14 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
ACEA C3
Intended use Passenger cars
98.14
81.78 £
(19.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert
ACEA C3
Intended use Passenger cars
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
113.14
94.28 £
(22.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
23.42
19.52 £ 41.46 £
(5.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.42 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
122.02
101.68 £
(10.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
34.80
29.00 £ 50.34 £
(6.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.80 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
147.34
122.78 £
(9.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
127.96 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
93.70
78.08 £
(18.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.85 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x5l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
440.44
367.03 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.68 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE
API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.08
73.40 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE
API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.10
91.75 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
GULF
Engine Oil 5W30 4l FORMULA
ACEA C3
Intended use Passenger cars
42.04
35.03 £ 52.56 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.04 £
GULF
Engine Oil 5W30 5l FORMULA
ACEA C3
Intended use Passenger cars
46.46
38.72 £ 62.62 £
(9.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.46 £
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic
API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic
API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 5W30 4x5l 8100
ACEA C3
Intended use Passenger cars
220.44
183.70 £ 373.96 £
(11.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
208.26 £
RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
80.92
67.43 £ 125.10 £
(16.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
80.92 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
68.96
57.47 £ 95.34 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
68.96 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil HELIX EX.ECT M.5W30 5L
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
87.96
73.30 £
(17.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE numbers
| 5W-30 Longlife | AUDI |
| V31 748 026 | AUDI |
| 07 51 0 002 545 | BMW |
| 07 51 0 017 866 | BMW |
| 5W-30 Longlife | BMW |
| 83 21 0 398 507 | BMW |
| 83 21 0 398 508 | BMW |
| 83 21 2 365 933 | BMW |
| MS-11116 | CHRYSLER |
| 5W-30 Longlife | DACIA |
| 5W-30 Longlife | DAEWOO |
| 5W-30 Longlife | DAIHATSU |
| 9.55535-S1 | FIAT |
| 1025930 | FORD |
| 1050724 | FORD |
| 1343792 | FORD |
| 1343796 | FORD |
| 14E9EC | FORD |
| 14E9ED | FORD |
| 14E9EE | FORD |
| FCA14E9EC | FORD |
| FCA14E9EE | FORD |
| 93165554 | GENERAL MOTORS |
| 93165556 | GENERAL MOTORS |
| 93165557 | GENERAL MOTORS |
| 08232-P99-C4LHE | HONDA |
| 5W-30 Longlife | KIA |
| LP0425W30C305K | KIA |
| 183418 | MAZDA |
| 183419 | MAZDA |
| 000 989 690 613 | MERCEDES |
| 000 989 89 01 10 | MERCEDES |
| 000 989 94 0213 | MERCEDES |
| 000 989 97 0105 | MERCEDES |
| 000 999 94 0213 | MERCEDES |
| 5W-30 Longlife | MERCEDES |
| A000 989 97 0105 | MERCEDES |
| A5W-30 Longlife | MERCEDES |
| MB 229.52 | MERCEDES |
| 5W-30 Longlife | MINI |
| MZ320931 | MITSUBISHI |
| KE90090043 | NISSAN |
| NISSAN MOTOR OIL 5W-30 DPF | NISSAN |
| 19 42 000 | OPEL |
| 19 42 002 | OPEL |
| 19 42 003 | OPEL |
| 19 42 039 | OPEL |
| 19 42 206 | OPEL |
| 19 42 214 | OPEL |
| 5W-30 Longlife | OPEL |
| 93165557 | OPEL |
| 5W-30 Longlife | RENAULT |
| 5W-30 Longlife | SEAT |
| 5W-30 Longlife | SKODA |
| 5W-30 Longlife | SMART |
| A5W-30 Longlife | SMART |
| 08880-10705 | TOYOTA |
| 08880-80845 | TOYOTA |
| 08880-83388 | TOYOTA |
| 08880-83389 | TOYOTA |
| 08883-02805 | TOYOTA |
| 5W-30 Longlife | VAUXHALL |
| 5W-30 Longlife | VW |
| G 052 167 A2 | VW |
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 195 M4 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G S55 505 M4 | VW |
| G 052 195 M2 | VW |
| G 052 195 M6 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion