Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Product line
Intended use
Application type
Base technology
Engine Oils
SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
16.54
13.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
22.80
19.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
19.14
15.95 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
18.94
15.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
21.58
17.98 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
93.70
78.08 £
(18.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
20.14
16.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
Bestsellers
13.60
11.33 £ 22.62 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
13.60 £
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
12.04
10.03 £ 19.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.04 £
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.85 £
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 1L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
19.98
16.65 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.54
11.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
12.94
10.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.84 £
38.08
31.73 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.66 £
18.58
15.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
3 of 4
next