Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY OFF ROAD 4l 4T, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic

10W40 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.42
70.35 £
(21.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE Super 4 1l 4T, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic

20W50 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.20
13.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l Quartz

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.32 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 1l Quartz

15W40 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.28
7.73 £ 16.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.28 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil LIQUI MOLY Street race 1l 4T, API SL synthetic

1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.55
21.29 £ 33.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.55 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 15W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

15W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.17
52.64 £ 95.26 £
(12.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.17 £

ELF
Engine Oil 0W30 4l EVOLUTION

0W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.02
59.18 £
(17.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.82 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 15W50 LIQUI MOLY Street 1l 4T, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic

15W50 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.40
22.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.02 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 20W50 LIQUI MOLY Street 4l 4T, API SL JASO MA-2 Mineral

20W50 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 PLUS 4l 4T bio-degradable packaging; ester, API SL JASO MA-2 synthetic

5W40 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.74
79.78 £
(23.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 15W50 LIQUI MOLY Street 4l 4T, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic

15W50 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.54 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W40 SILKOLENE Super 4 4l 4T bio-degradable packaging, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic

10W40 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.32
44.43 £
(13.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W60 LIQUI MOLY Street race 4l 4T, API SL JASO MA-2 synthetic

10W60 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
9 pcs.
116.02
96.68 £
(29.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME

10W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
9 pcs.
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.77 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVFARM

5W30 5l

API SL CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
8 pcs.
38.16
31.80 £ 52.06 £
(7.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.16 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W50 LIQUI MOLY OFF ROAD RACE 4l 4T, API SL JASO MA-2 synthetic

10W50 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
122.50
102.08 £
(30.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W60 LIQUI MOLY OFF ROAD RACE 4l 4T, API SL JASO MA-2 synthetic

10W60 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
115.36
96.13 £
(28.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE Super 4 4l 4T bio-degradable packaging, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic

20W50 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
60.52
50.43 £
(15.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W60 LIQUI MOLY Street race 1l 4T, API SL JASO MA-2 synthetic

10W60 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
6 pcs.
28.04
23.37 £ 32.92 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.04 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 PLUS 1l 4T ester, API SL JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
4 pcs.
25.62
21.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 0W40 MOTUL Snowpower 1l 4T ester, API SL JASO MA-2 synthetic

0W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
3 pcs.
16.97
14.14 £ 28.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.97 £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE

15W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.58 £

FUCHS OIL
Engine Oil 15W40 5l TITAN

15W40 5l

API SL CI-4
ACEA A3 B3 E7 E2
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
2 pcs.
38.09
31.74 £ 66.04 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR

15W40 5l

API SL CG-4 CH-4 SJ CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
26.09
21.74 £ 43.42 £
(5.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.09 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 4 of 4