Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l ALL CLIMATE

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.94
15.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l ALL CLIMATE

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.58
17.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.70
78.08 £
(18.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l HYBRID

5W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.39
13.66 £ 20.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.39 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l HYBRID

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.54
96.28 £
(23.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l MAXLIFE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l MAXLIFE

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.14
16.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l MAXLIFE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER 5W30

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.78
18.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 4L

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.10
61.75 £
(18.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.39 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.60
11.33 £ 22.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.60 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l SYNPOWER

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.33
14.44 £ 23.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.33 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 1L

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.22
17.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.04
10.03 £ 19.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.04 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 1L

5W30 1l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.98
16.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 1L

5W40 1l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.88
19.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Racing Extra Performance

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 1l Quartz INEO

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.34
14.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l

0W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.32
24.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 5 of 7 next