Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

Product line

Intended use

Oils engine 0W16

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CASTROL
Engine Oil 0W16 5l MAGNATEC

0W16 5l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.50
68.75 £ 107.52 £
(16.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 82.50 £

CASTROL
Engine Oil 0W16 5l GTX

0W16 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.80
45.67 £ 77.08 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.80 £

CASTROL
Engine Oil 0W16 1l GTX

0W16 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.04
10.03 £ 16.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.04 £

OE TOYOTA
Engine Oil 0W16 5l

0W16 5l

API SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
104.65
87.21 £ 137.40 £
(20.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 104.65 £

RAVENOL
Engine Oil 0W16 1l USVO

0W16 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.42
30.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE TOYOTA
Engine Oil 0W16 1l

0W16 1l

API SN ILSAC GF-6
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.60
33.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W16 1l Special TEC AA

0W16 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.08
20.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W16 5l QUARTZ XTRA

0W16 5l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.29
77.74 £ 119.94 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 93.29 £

MOTUL
Engine Oil 0W16 5l 8100

0W16 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.88
100.73 £
(24.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W16 1l Cleansynto

0W16 1l

API ILSAC GF-6B SQ RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.62
22.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W16 1l QUARTZ XTRA

0W16 1l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.12
17.60 £ 28.26 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.12 £

RAVENOL
Engine Oil 0W16 4l USVO

0W16 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
61.21
51.01 £ 133.20 £
(15.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.21 £

ELF
Engine Oil 0W16 1l EVOLUTION

0W16 1l

API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
16.45
13.71 £ 25.84 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.45 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W16 5l Special TEC AA

0W16 5l

API SP ILSAC GF-7B
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
81.96
68.30 £ 112.72 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.96 £