LIQUI MOLY Engine Oil 0W16 5l Special TEC AA

Index: LIM21328 0W16 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
81.96 £
112.72 £
(Price for 1L: 13.66 16.39 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.96 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W16
Capacity [l]:
5
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
LEXUS
OEM spec:
SUZUKI
API:
SP
API:
ILSAC GF-7B
Product line:
Special TEC AA
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4100420213281, IC-H00BF4
Item code:
H00BF4
Item index:
P004846
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
0W-16
Manufacturer Approval:
API SP
Manufacturer Approval:
ILSAC GF-6B
Oil manufacturer recommendation:
Honda
Oil manufacturer recommendation:
Lexus
Oil manufacturer recommendation:
Suzuki
Oil manufacturer recommendation:
Toyota
Engine oil Special TEC AA (5L) 0W16 ;API ILSAC GF-7B; SP; HONDA; LEXUS; SUZUKI; TOYOTA

Cross references Engine Oil 0W16 5l Special TEC AA

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W16 5l MAGNATEC

0W16 5l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.50
68.75 £ 107.52 £
(16.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 82.50 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W16 5l QUARTZ XTRA

0W16 5l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.29
77.74 £ 119.94 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 93.29 £

MOTUL
Engine Oil 0W16 5l 8100

0W16 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.88
100.73 £
(24.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W16 4l M-SUP synthetic

0W16 4l

API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.80
34.83 £ 72.04 £
(10.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.80 £

MOTUL
Engine Oil 0W16 4l NGEN HYBRID

0W16 4l

API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
47.41
39.51 £ 102.54 £
(11.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.41 £

RAVENOL
Engine Oil 0W16 4l USVO

0W16 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
61.21
51.01 £ 133.20 £
(15.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.21 £

RAVENOL
Engine Oil 0W16 4l Cleansynto

0W16 4l

API ILSAC GF-6B SQ RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
94.06
78.38 £
(23.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

LIM20632 ARTNR_Z_OE
P003747 ARTNR_Z_TCD
P004846 ARTNR_Z_TCD
QUARTZ 9000 V-D. 0W20 5L IC KROSY
QUARTZ XTRA V-D 0W20 5L IC KROSY
21328 LIQUI MOLY
21328 NR_KAT
HONDA OEM SPECYFIKACJA
LEXUS OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W16 5l Special TEC AA
Product opinion:Engine Oil 0W16 5l Special TEC AA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.