Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Base technology
Offer
Oils engine 10W40
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
36.47
30.39 £ 70.12 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.47 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.09 £
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.70 £
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.39 £
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.40 £
56.92
47.43 £
(11.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
44.22
36.85 £ 58.50 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.22 £
38.72
32.27 £ 63.82 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.12 £
ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME
API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.77 £