TOTALENERGIES Engine Oil 10W40 5l Quartz

Index: QUARTZ 10W40 7000 E 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
56.92 £
(Price for 1L: 9.49 11.38 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
VW 501.01
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
FIAT 9.55535 G2
API:
CF
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
Quartz
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-B8F66B, 3425901110677
Item code:
B8F66B
Item index:
DFH
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA A3
ACEA specification:
B4
Specification:
ACEA B4S
Specification:
API CFM
Specification:
API CFS
API specification:
SN
Specification:
API SNS
Oil manufacturer recommendation:
CCMC D5
Oil manufacturer recommendation:
CCMC G2
Specification:
CCMC PD2 mineral
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-10725
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-G2
Oil manufacturer recommendation:
MAN 270
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.3
Oil manufacturer recommendation:
Rover RESG4
SAE viscosity class:
10W-40
Oil manufacturer recommendation:
SDF OM-1991
Manufacturer Approval:
VW 501.01
Manufacturer Approval:
VW 505.00
Oil manufacturer recommendation:
ZF TE-ML 02C
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz (5L) 10W40 ;API CF; SN; ACEA A3; B4; FIAT 9.55535 G2; MB 229.3; VW 501.01; VW 505.00

Cross references Engine Oil 10W40 5l Quartz

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.47
30.39 £ 65.92 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £

MOBIL
Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.39 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.22
36.85 £ 58.50 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.22 £

VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 10W40 5L

10W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.82
54.85 £
(13.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.12 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.02 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4l MaxExpert

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

DFH ARTNR_Z_TCD
300V 10W40 5L 110822 IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L PL SET IC KROSY
HELIX HX7 10W40 5L IC KROSY
MAX ULTRA PLUS 10W40 5L IC KROSY
O.O SEM SN 10W40 4,5L IC KROSY
2214114 NR_KAT
FIAT 9.55535 G2 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
VW 501.01 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
201537 TOTAL
216678 TOTAL
QUARTZ 7000 E 10W40 5L TOTAL
QUARTZ 7000 ENERGY 10W40 TOTAL
QUARTZ 7000 ENERGY 5L TOTAL
TOTAL QUARTZ 7000 ENERGY 10W40 TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 5l Quartz
Product opinion:Engine Oil 10W40 5l Quartz
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.