Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Product line

Intended use

Base technology

Offer

Oils engine 10W60

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Sports oils

Performance

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic

10W60 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W60 5l Synthoil Race Tech GT1

10W60 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.90
77.42 £ 134.20 £
(18.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 92.90 £
Sports oils

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W60 1l Synthoil Race Tech GT1

10W60 1l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.24
16.03 £ 29.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.24 £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 10W60 5l 8100

10W60 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.25
37.71 £ 104.94 £
(9.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.25 £
Sports oils

Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W60 1l 8100

10W60 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.66
20.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

VALVOLINE
Engine Oil 10W60 5l VR1

10W60 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.91
61.59 £ 117.42 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.91 £
Sports oils

Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 10W60 1l VR1

10W60 1l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.92
12.43 £ 25.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.92 £

RAVENOL
Engine Oil 10W60 1l

10W60 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.80
24.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £