Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Product line

Intended use

Base technology

Oils engine 15W40

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

15W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 4l MAXLIFE

15W40 4l

API SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.36
31.97 £ 53.10 £
(9.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.36 £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 1l MAXLIFE

15W40 1l

API SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.62
8.85 £ 16.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.62 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 1l

15W40 1l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.40
9.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l Quartz

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.32 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 1l Quartz

15W40 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.28
7.73 £ 16.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.28 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 5l mineral

15W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.84
35.70 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £