Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 5W30
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.50 £
MOTUL
Engine Oil 6100 SYN-CLEAN FE 5W30 4L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
57.66
48.05 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
75.58
62.98 £
(18.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 4L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
74.10
61.75 £
(18.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.36 £