MOTUL Engine Oil 5W30 4l 8100
Index:
8100 ECO-NERGY 5W30 4L
Rate this product first
>9
pcs.
75.58 £
(Price for 1L:
15.75 18.90
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C913 D
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 G1
OEM spec:
CHRYSLER MS-50081
OEM spec:
VW C 530 36
OEM spec:
JAGUAR 03.5003
API:
SP
ACEA:
A5
ACEA:
B5
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-D7815A, 3374650248677, PU-D7815A
Item code:
D7815A
Item index:
17300
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
FORD WSS-M2C913-D
Manufacturer Approval:
JAGUAR STJLR.03.5003
Manufacturer Approval:
RENAULT RN0700
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 50081
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-G1
ACEA specification:
A5/B5
API specification:
SP
Engine oil 8100 (4L) 5W30 ;API SP; ACEA A5; B5; CHRYSLER MS-50081; FIAT 9.55535 G1; FORD M2C913 D; JAGUAR 03.5003; RENAULT RN 0700; VW C 530 36
Cross references Engine Oil 5W30 4l 8100
Cross references
ELF
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC F
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
125.56
104.63 £
(25.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP
API SL CF
Intended use Passenger cars
37.03
30.86 £ 63.52 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
42.60
35.50 £ 84.00 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.60 £
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert
API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
API SL CF
Intended use Passenger cars
79.98
66.65 £
(20.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE
API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
35.26
29.38 £ 60.22 £
(7.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.26 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz
API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz
API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.78 £
RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO
API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO
API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.36 £
CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil Helix 5W30
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
81.30
67.75 £
(20.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE numbers
| 9.55535-G1 | FIAT |
| WSS-M2C913-D | FORD |
| STJLR.03.5003 | JAGUAR |
| RN0700 | RENAULT |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion