Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 5W40 CHEMPIOIL
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£