Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 5W40
Bestsellers
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
58.27 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.58 £
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.51 £