MOTUL Engine Oil 5W40 5l 8100
Index:
8100 X-CLEAN 5W40 C3 5L
Rate this product first
>9
pcs.
38.58 £
82.54
£
(Price for 1L:
6.43 7.72
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.58 £
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
CHRYSLER MS-12991
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
FORD M2C917 A
OEM spec:
DEXOS 2
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 S2
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
BMW LL-04 model up to END 2018
OEM spec:
SUZUKI
OEM spec:
FIAT 9.55535 GH2
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
FIAT 9.55535 T2
API:
SN
ACEA:
C3
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-A8392F, 3374650233888, PU-A8392F
Item code:
A8392F
Item index:
17700
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
MB229.51
Manufacturer Approval:
RENAULT RN0700
Manufacturer Approval:
RENAULT RN0710
Oil manufacturer recommendation:
BMW LL-04
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 12991
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-GH2
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S2
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-T2
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C917-A
Oil manufacturer recommendation:
GM dexos2 TM
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 00 505 01
ACEA specification:
C3
API specification:
SN
Engine oil 8100 (5L) 5W40 ;API SN; ACEA C3; BMW LL-04 model up to END 2018; CHRYSLER MS-12991; DEXOS 2; FIAT 9.55535 GH2; FIAT 9.55535 S2; FIAT 9.55535 T2; FORD M2C917 A; HONDA; HYUNDAI; KIA; MB 229.5
Cross references Engine Oil 5W40 5l 8100
Cross references
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
58.27 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.42 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.50 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
38.05
31.71 £ 76.44 £
(7.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.05 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.90 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.72 £
REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
40.82 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
196.14
163.45 £
(9.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC
API CF SM
Intended use Passenger cars
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.84 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
165.58
137.98 £
(10.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
128.74
107.28 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
99.83 £
ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.91 £
REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
88.12 £
FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.51 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.86
69.88 £
(16.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W40 5l Helix synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
80.02
66.68 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
NEW ARRIVALS
SHELL
Engine Oil Helix 5W40 synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
86.16
71.80 £
(17.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
74.69
62.24 £ 100.86 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
74.69 £
OE numbers
| 9.55535-GH2 | FIAT |
| 9.55535-S2 | FIAT |
| 9.55535-T2 | FIAT |
| WSS-M2C917-A | FORD |
| RN0700 | RENAULT |
| RN0710 | RENAULT |
| 505.00/505.01 | VW |
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion