Availability


Price



Manufacturer

Size

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Product line

Intended use

Oil grade

Offer

Agro oil - Oils

A~5010180
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

FUCHS OIL
Agro oil 10W30 5l AGRIFARM

10W30 5l

API GL-4 CD CE
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.06
55.05 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Agro oil 10W40/80W90 5l AGRIFARM

80W90 5l

API GL-5 GL-4 GL-3 CI-4
ACEA E4 E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.80
62.33 £
(14.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Agro oil 10W40/80W90 5l AGRIFARM

80W90 5l

API GL-5 GL-4 CG-4
ACEA E3
Intended use Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.94
57.45 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Agro oil 10W30/75W80 5l AGRIFARM

75W80 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.78
58.98 £
(14.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Agro oil 10W30 5l AGRO

10W30 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.20
16.83 £ 41.20 £
(4.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.20 £

ORLEN
Agro oil 10W30 5l AGRO

10W30 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.88
24.07 £ 49.42 £
(5.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.88 £

REVLINE
Agro oil 10W40 5l Kart GP

10W40 5l

API GL-4 CG-4
ACEA E3
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.26
31.88 £
(7.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W30/75W80/J300/J306 5l REVFARM

J306 5l

API GL-4 CD CE
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.97
23.31 £ 41.04 £
(5.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

ORLEN
Agro oil 10W30 5l AGRO

10W30 5l

API GL-4 CF-4
ACEA E2
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.56
41.30 £
(9.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W40 5l KRATOS

10W40 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.66
33.88 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Agro oil 10W30 5l AGRO

10W30 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.54
40.45 £
(9.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W30 5l KRATOS

10W30 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
40.00
33.33 £
(8.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Agro oil AGRO 10W40

10W40 5l

API CG-4 CL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
6 pcs.
49.96
41.63 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Agro oil 46 5l AGRO

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
40.84
34.03 £
(8.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Agro oil 10W40 5l MULTAGRI

10W40 5l

API GL-4 CG-4 SF
ACEA E3
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
72.12
60.10 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W30 5l Jasol

10W30 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
34.42
28.68 £
(6.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Agro oil AGRO STOU 10W30 5L

10W30 5l

API GL-4 CG-4
ACEA E3
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
3 pcs.
55.26
46.05 £
(11.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W40/J300 5l RG TRANS

J300 5l

API GL-4 CG-4
ACEA E3
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
3 pcs.
26.10
21.75 £ 41.74 £
(5.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.10 £

ORLEN
Agro oil 10W40 5l AGRO

10W40 5l

API GL-4 CG-4
ACEA E2
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
28.80
24.00 £ 50.52 £
(5.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.80 £

Agro Oil - Premium Engine Oil for Agricultural Machinery

Agro Oil is a high-quality engine oil specifically designed to meet the demanding needs of agricultural machinery. Whether you’re working with tractors, combine harvesters, or other agricultural vehicles, this premium oil ensures reliable engine performance even under the most challenging conditions.

Key Features:

  • High-Performance Lubrication: This oil is formulated to provide superior lubrication to agricultural engines, ensuring smooth operation and prolonged engine life.
  • Durability: Designed to withstand high temperatures and heavy-duty workloads, Agro Oil maintains its effectiveness throughout long working hours.
  • Anti-Wear Protection: The oil offers excellent anti-wear protection, reducing engine wear and improving the overall longevity of your machinery.
  • Engine Cleanliness: It keeps your engine clean by preventing sludge and carbon build-up, allowing for better fuel efficiency and fewer maintenance needs.
  • Optimised for Agricultural Use: Tailored specifically for agricultural equipment, Agro Oil is ideal for use in both diesel and petrol engines, delivering outstanding performance in a variety of weather conditions.

Product Specifications:

  • Viscosity Grade: SAE 15W-40
  • API Service Classification: API CI-4/SL
  • Package Size: Available in 5L and 20L containers
  • Suitable for: Tractors, harvesters, and other heavy-duty agricultural equipment

Why Choose Agro Oil ?

Agro Oil is not just any engine oil; it is a specially engineered product that ensures your machinery operates at peak efficiency, reducing the need for frequent repairs and downtime. Its high-quality formulation is designed to withstand the toughest environments, from high-stress operations to harsh weather conditions. By choosing Agro Oil , you are investing in your machinery’s longevity, efficiency, and overall performance.

Whether you’re running a small farm or a large agricultural operation, the importance of using the right oil cannot be overstated. Agro Oil helps maintain optimal engine performance, ensuring that your equipment works as hard as you do, season after season.

Usage Instructions:

Before using Agro Oil , refer to your machine’s owner manual to ensure compatibility with the oil’s specifications. Ensure the engine is off and has cooled down before adding oil. Replace oil filters as required to maintain the highest levels of engine efficiency.

Product Benefits:

  • Enhanced engine protection in demanding agricultural environments
  • Reduces maintenance and repair costs by promoting longer engine life
  • Improves fuel efficiency, saving you money in the long run
  • Prevents engine overheating by maintaining optimal temperature control

Agro Oil is the smart choice for anyone looking to get the best out of their agricultural equipment. Don't compromise on engine performance—choose Agro Oil for your machinery today!

Looking for more products? Be sure to check out our other offerings for more top-quality auto parts and agricultural solutions.