Filters


Availability


Price



Manufacturer

Fitting position

1838
1831
1064
895

Brake system TEXTAR

A~6600000

TEXTAR
Brake fluid DOT 3 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.98
9.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid DOT4 0,25l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.30
3.58 £
(17.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid DOT4 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.98
9.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid 95002301

Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.02
36.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.46
5.38 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid DOT 4; DOT 4 LV 0,25l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.40
4.50 £
(21.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid DOT 4; DOT 4 LV 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.88
7.40 £
(17.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid DOT 4; DOT 4 LV 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.12
13.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid DOT 4; DOT 4 LV 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.58
50.48 £
(12.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid 95007100

Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.78
15.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Warning Contact, brake pad wear 98043300

Length [mm] 915
Fitting position Rear
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.06
13.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2298801

Fitting position Front
Width [mm] 134
Height [mm] 72.2
Height 2 [mm] 62.8
Thickness [mm] 19
Brake system CBI
Is it ready to be used with wear sensor Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.94
54.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2500701

Fitting position Front
Width [mm] 209.5
Height [mm] 94.3
Thickness [mm] 17.1
Brake system BREMBO
Is it ready to be used with wear sensor Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
163.02
135.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2501401

Fitting position Front
Width [mm] 155.9
Width 2 [mm] 156.9
Height [mm] 57.8
Height 2 [mm] 59.8
Thickness [mm] 18.3
Brake system TEVES
Is it ready to be used with wear sensor Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.12
40.10 £ 84.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.12 £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2569801

Fitting position Front
Width [mm] 134.4
Height [mm] 57.1
Height 2 [mm] 63.4
Thickness [mm] 18.7
Brake system BOSCH
Material Low-Metallic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.06
60.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2373001

Fitting position Rear
Width [mm] 139.5
Height [mm] 67
Thickness [mm] 17.3
Brake system TEVES
Is it ready to be used with wear sensor Yes
Material Low-Metallic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.22
40.18 £ 83.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.22 £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2456301

Fitting position Rear
Width [mm] 109.4
Height [mm] 53.3
Thickness [mm] 17.7
Brake system BOSCH
Is it ready to be used with wear sensor No
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.82
45.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake disc 1 pc. 92287203

Outer diameter [mm] 304
Thickness [mm] 28
Total height [mm] 53.9
Number of fitting holes [pcs] 5
Disc type internally ventilated
Fitting position Front
Fitting side Right Left
Locating hole diameter [mm] 71
Selling unit 1 pc.
Inner diameter [mm] 137
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.76
79.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2395901

Fitting position Front
Width [mm] 122.8
Height [mm] 47.2
Thickness [mm] 17.4
Brake system BOSCH
Is it ready to be used with wear sensor No
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.09
30.91 £ 48.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.09 £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2212901

Fitting position Rear
Width [mm] 106.6
Height [mm] 46.4
Thickness [mm] 17.1
Brake system TRW
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.62
56.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake disc 1 pc. 92337103

Outer diameter [mm] 325
Thickness [mm] 30
Total height [mm] 48.3
Number of fitting holes [pcs] 5
Disc type internally ventilated
Fitting position Front
Fitting side Right Left
Locating hole diameter [mm] 69
Selling unit 1 pc.
Inner diameter [mm] 160
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.47
54.56 £ 101.14 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 65.47 £

TEXTAR
Brake disc 1 pc. 92228700

Outer diameter [mm] 305
Thickness [mm] 12
Total height [mm] 71.5
Number of fitting holes [pcs] 5
Disc type full
Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Locating hole diameter [mm] 90
Selling unit 1 pc.
Inner diameter [mm] 167
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.48
77.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake disc 1 pc. 92267303

Outer diameter [mm] 290
Thickness [mm] 12
Total height [mm] 35
Number of fitting holes [pcs] 5
Disc type full
Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Locating hole diameter [mm] 71,01
Selling unit 1 pc.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.06
50.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Warning Contact, brake pad wear 98061801

Length [mm] 405
Fitting position Front
EUR1 certificate Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.76
10.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2537801

Fitting position Front
Width [mm] 183.2
Height [mm] 63.3
Thickness [mm] 18.7
Brake system AKEBONO
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.02
94.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2058201

Fitting position Rear
Width [mm] 103.6
Height [mm] 47.4
Thickness [mm] 15
Is it ready to be used with wear sensor No
Material Low-Metallic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.08
38.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Warning Contact, brake pad wear 98059100

Length [mm] 309
Fitting position Front
Fitting side Right
EUR1 certificate Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.24
12.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2374303

Fitting position Front
Width [mm] 136.9
Height [mm] 67.8
Thickness [mm] 20
Brake system BOSCH
EUR1 certificate Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.66
43.88 £ 68.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.66 £

TEXTAR
Brake Pad Set, disc brake 2412301

Fitting position Front
Width [mm] 155.1
Width 2 [mm] 156.3
Height [mm] 66.6
Height 2 [mm] 72
Thickness [mm] 20.5
Brake system TEVES
Is it ready to be used with wear sensor No
For brake disc diam. [mm] 300
EUR1 certificate Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.20
51.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake disc 1 pc. 92295105

Outer diameter [mm] 302
Thickness [mm] 12
Total height [mm] 43
Number of fitting holes [pcs] 5
Disc type full
Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Locating hole diameter [mm] 63,6
Selling unit 1 pc.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.30
61.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 8 of 67 next

Braking System Parts for Safe and Confident Driving

The braking system is one of the most important safety systems in any vehicle. Brake discs, brake pads, brake lines, drums, brake fluid and hydraulic components all work together to slow the car down and bring it to a controlled stop. When any of these parts become worn or damaged, braking performance can drop quickly.

At IC24.UK, you can find braking system parts for a wide range of cars and vans. Use vehicle selection or search by part number to quickly match the right brake parts to your vehicle and order online with UK delivery.


How Does a Car Braking System Work?

When you press the brake pedal, the braking system uses hydraulic pressure to transfer force from the pedal to the wheels. Brake fluid moves through the brake lines and activates the hydraulic pistons, which press the brake pads against the brake discs or operate the brake shoes inside the brake drums.

This creates friction, slowing the rotation of the wheels and reducing the vehicle’s speed. Modern vehicles may also use supporting systems such as ABS, brake servo assistance and automatic emergency braking, but the core principle remains the same: controlled friction converts movement into stopping power.

Common Brake System Parts

The main braking system components include brake pads, brake discs, brake shoes, brake drums, brake calipers, brake hoses, brake lines, wheel cylinders, master cylinders and brake fluid. Depending on the vehicle, the front axle usually uses disc brakes, while the rear axle may use either disc brakes or drum brakes.

Each component has a direct effect on braking quality. Worn brake pads can increase stopping distance, damaged brake discs may cause vibration, and old brake fluid can make the pedal feel soft or reduce braking efficiency.

When Should Brake Parts Be Replaced?

Brake parts should be inspected regularly, especially if you notice squealing, grinding, vibration, longer braking distance, a soft brake pedal or uneven braking. These symptoms can indicate worn brake pads, damaged discs, contaminated brake fluid or problems with the hydraulic system.

Brake fluid also needs regular replacement because it absorbs moisture over time. In many vehicles, brake fluid is replaced every 2–3 years, although the correct interval should always follow the vehicle manufacturer’s recommendations.

Choosing the Right Braking System Parts

Brake system parts are not universal. The correct brake pads, discs, drums, hoses or calipers depend on the vehicle make, model, year, engine version and braking system specification. Even similar vehicles can use different brake sizes, disc diameters, pad shapes or fitting types.

To make selection easier, choose your vehicle in the IC24.UK parts finder or search using the OE number, manufacturer reference or part number. This helps narrow down compatible braking system parts and reduces the risk of ordering the wrong part.

What to Check Before Buying Brake Parts

Before buying brake system parts, make sure which components actually need replacement. In some cases, replacing only the brake pads may not be enough if the discs are heavily worn. Brake hoses, drums, calipers and brake fluid should also be checked if braking performance feels weak, uneven or unstable.

It is also important to choose parts from a trusted supplier and make sure the selected components match the vehicle manufacturer’s requirements. This helps avoid poor-quality parts, incorrect fitment or unreliable braking performance.

Not sure which brake parts fit your car?

The safest way to choose braking system parts is to match them to your exact vehicle. Select your vehicle details or use AI-assisted search to help find compatible brake discs, pads, drums, hoses and related components.


Order Braking System Parts Online from IC24.UK

Whether you need brake pads, brake discs, brake shoes, brake drums, brake hoses, brake fluid or hydraulic brake components, IC24.UK helps you find the right parts quickly and confidently. Browse available products, compare specifications and choose parts suitable for your vehicle.

Select your car, check compatibility and order braking system parts online today with convenient UK delivery from IC24.UK.